Balansujący japoński robot postawi Ci setkę czystej (wideo)

Po kilku godzinach spędzonych przy barowej ladzie trzeźwe i niechwiejne podanie trunku bywa nie lada wyczynem. Ten problem o światowym zasięgu został na szczęście rozwiązany przez Japończyków, którzy zbudowali balansującego robota.

Balansujący japoński robot postawi Ci setkę czystej (wideo)
Marcin Krzewicki

03.05.2010 | aktual.: 11.03.2022 15:16

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Po kilku godzinach spędzonych przy barowej ladzie trzeźwe i niechwiejne podanie trunku bywa nie lada wyczynem. Ten problem o światowym zasięgu został na szczęście rozwiązany przez Japończyków, którzy zbudowali balansującego robota.

Oczywiście kwestia z precyzyjnym podawaniem trunków stanowi jakby reklamą i wizytówkę sprzętu. Zastosowanie chwytającego równowagę mechanizmu znajdzie na pewno o wiele poważniejsze i bardziej odpowiedzialne zastosowania. Chociaż "barowa precyzja", dzięki której stos kieliszków nie zubożał nawet o jedna kroplę trunku, na pewno wnosi dużo do jakości i pożyteczności sprzętu. Jeśli wynalazek zostanie wprowadzony na konsumencki rynek, to może wkrótce powstanie nowy Segway lub skuter?

Urządzenie skonstruowano na wydziałowym laboratorium Rozwoju Robotyki i Inżynierii w Japonii, a jego konstruktorami są Masaaki Kumagai i Takaya Ochiai.

To zachowania bezwzględnej równowagi potrzebne są trzy autonomiczna koła umieszczone na kuli. Oprócz samego trzymania pionu robot radzi sobie z ciasnymi zakrętami i złośliwymi popchnięciami. Niestety oczekiwanie na potknięcie czy wywrotkę robota jest dosłownie syzyfową pracą. Z resztą sam materiał wideo pokazuje na co stać nowy wynalazek.

A Robot That Balances on a Ball

Źródło: popsci

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.