Baltic Power. Pierwsza na świecie farma wiatrowa z ekologiczną stalą

Koncern Orlen ogłosił, że morska farma wiatrowa Baltic Power, realizowana we współpracy z kanadyjską firmą Northland Power, znacznie wyróżnia się na tle innych. Jest to pierwszy na świecie projekt tego typu, przy którego konstrukcji wykorzystano stal niskoemisyjną.

Morska farma wiatrowa
Morska farma wiatrowa
Źródło zdjęć: © vargronn.com

17.01.2024 | aktual.: 19.01.2024 07:46

Według informacji przekazanych przez Orlen, zastosowanie takiego materiału ma przyczynić się do zmniejszenia śladu węglowego o 10 proc. przez cały cykl życia turbiny. Start elektrowni zaplanowany jest na rok 2026 i będzie miał znaczący wpływ na sektor energetyczny w Polsce.

Baltic Power będzie dysponować mocą prawie 1,2 GW, co pozwoli na pokrycie około 3 proc. krajowego zapotrzebowania na energię elektryczną. W przyszłości Orlen planuje zbudować kolejne farmy wiatrowe na Bałtyku, których łączna moc osiągnie około 5,2 GW.

Baltic Power ma za zadanie wytworzyć rocznie 4 tys. GWh energii elektrycznej. To przełoży się na redukcję emisji dwutlenku węgla o ok. 2,8 mln ton w porównaniu do tradycyjnych elektrowni. Dodatkowe ograniczenie emisji udało się osiągnąć dzięki użyciu stali z produkcji zrównoważonej do budowy elementów wież, na których zamontowane zostaną gondole. Ten ekologiczny surowiec będzie stanowił 15 proc. całości stali użytej w projekcie, a redukcja emisji na kilogram stali sięga 66 proc.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

- Baltic Power, jako pierwsza morska farma wiatrowa na polskich wodach Bałtyku, otwiera nowy rozdział polskiej transformacji energetycznej i podnosi poprzeczkę w zakresie zrównoważonego rozwoju. Misją naszej branży jest budowanie neutralnej emisyjnie przyszłości, dlatego poszukujemy innowacyjnych sposobów na realizację tej wizji na każdym etapie łańcucha wartości. Technologia pozyskiwania stali niskoemisyjnej ustanawia nowy standard dla całego światowego przemysłu morskich farm wiatrowych. To jednocześnie potwierdzenie, że chcemy korzystać z zasobów w sposób zrównoważony, dalej redukując ślad węglowy – podkreśla Mike Crawley, Prezes Zarządu Northland Power.


Baltic Power planuje start prac w 2024 r., kiedy to rozpoczną się przygotowania do budowy fundamentów turbin o wysokości ponad 230 m. W 2025 r. planowane jest zamontowanie turbin Vestas o mocy 15 MW każda. Oprócz konstrukcji turbin, niezbędne będzie zbudowanie stacji elektroenergetycznej na lądzie, która umożliwi transfer energii z morza.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.