Bateria, która działa nieprzerwanie od 184 lat. Poznaj jej tajemnicę

Oksfordzki Dzwonek Elektryczny działa nieprzerwanie od 1840 roku. Tajemnica długowieczności tego mechanizmu kryje się w jego baterii.

Oksfordzki Dzwonek Elektryczny
Oksfordzki Dzwonek Elektryczny
Źródło zdjęć: © YouTube

13.05.2024 | aktual.: 18.07.2024 09:47

Dzwonek, który od przeszło 184 lat dzwoni nieprzerwanie w Laboratorium Clarendon Uniwersytetu Oksfordzkiego, jest jednym z najdłużej działających eksperymentów naukowych na świecie. Mechanizm ten nazywany jest Oksfordzkim Dzwonkiem Elektrycznym i wydaje z siebie subtelne dźwięki, które fascynują naukowców swoją wyjątkową trwałością. Jak donosi IFLScience, sekret długowieczności mechanizmu kryje się w niezwykłej baterii. Przyczyny tak długiego jej działania nadal pozostają jednak nieznane.

Tajemnica niezwykłej baterii wciąż pozostaje niewyjaśniona

Dzwonek zakupiony przez fizyka Roberta Walkera, profesora Uniwersytetu Oksfordzkiego, działa na bazie tzw. "suchych słupów" - wczesnej wersji baterii, która w tym przypadku nieprzerwanie napędza mechanizm od 1840 r. Mimo że dokładny skład baterii pozostaje tajemnicą, uważa się, że jest ona pokryta siarką, co sprawia, że wygląda trochę jak świeca. Naukowcy mają pewne hipotezy odnośnie do składu i mechanizmu działania baterii, ale brak bezpośredniego dostępu do jej wnętrza uniemożliwia potwierdzenie tych teorii. Dr Robert Taylor w rozmowie z BBC zwraca uwagę na wyjątkowo niskie zużycie energii przez dzwonek oraz minimalne straty energii spowodowane oporem powietrza.

Czy Oksfordzki Dzwonek Elektryczny wkrótce przestanie dzwonić?

Mimo swojej imponującej żywotności dzwonek może wkrótce przestać dzwonić. Obserwacje wskazują, że w ciągu ostatnich czterech dekad tempo dzwonienia znacznie zwolniło. Zdaniem Taylora może to sugerować, że baterii zostało zaledwie 5-10 lat działania. Nie ulega wątpliwości, że każda bateria kiedyś się wyczerpie. W tym przypadku będzie to oznaczać koniec eksperymentu, który przez lata wzbudzał zainteresowanie naukowców i stawiał przed nimi pytania bez odpowiedzi.

Czy już niedługo pojawią się bateria, które będą działać przez lata?

Chińska firma Betavolt Technology stworzyła prototyp miniaturowej baterii atomowej, która ma potencjał do zrewolucjonizowania sposobu zasilania urządzeń elektronicznych. Betavolt Technology koncentruje się na baterii betawoltaicznej, wykorzystującej półprzewodnik diamentowy i izotop niklu. Bateria ta może funkcjonować w skrajnych temperaturach i teoretycznie nie ulec rozładowaniu aż przez 50 lat.

Aktualnie prototyp baterii BV100 jest w fazie rozwoju, lecz do 2025 roku Betavolt Technology planuje wypuścić baterie o mocy 1 W, które w założeniach można będzie łączyć, aby zasilać nowoczesne urządzenia. Dzięki temu użytkownicy zyskaliby możliwość korzystania z urządzeń bez potrzeby ich ładowania. W efekcie całkowicie odmieniłoby to oblicze technologii mobilnych i użytkowych.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (23)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.