Będziemy żyć dłużej dzięki... żółci?

"Co Cię nie zabije, to Cię wzmocni" - te słowa jak ulał pasują do zaskakującego, najnowszego odkrycia medycyny. Warto zwrócić na nie uwagę, bowiem być może dzięki niemu pożyjemy dłużej.

Medycyna
Medycyna
Henryk Tur

"Co Cię nie zabije, to Cię wzmocni" - te słowa jak ulał pasują do zaskakującego, najnowszego odkrycia medycyny. Warto zwrócić na nie uwagę, bowiem być może dzięki niemu pożyjemy dłużej.

Jak poinformowało pismo AGING, zawarty w żółci kwas litocholowy przedłuża życie. Szkopuł w tym, że jak na razie zaobserwowano to tylko u drożdży. Już widzę, jak czytelnicy prychają z rozczarowaniem lub też zabierają się do pisania komentarza, w którym padną brzydkie słowa pod adresem autora, ale proszę się jeszcze moment wstrzymać. Choć drożdże wyglądają zupełnie inaczej, pod względem genetycznym wiele łączy je z człowiekiem. Nadto już wcześniej zaobserwowano podwyższony poziom kwasów żółciowych we krwi długo żyjących myszy. Oczywiście zastosowanie kwasu litocholowego u ludzi wymaga dalszych badań, jednak zobaczmy, jak to działa u drożdży.

Kwas litocholowy(3-hydroksycholanowy) jest jednym z kwasów żółciowych. Powstaje na bazie innych wytwarzanych w wątrobie kwasów żółciowych pod wpływem bakterii jelitowych. W jelicie jest wchłaniany i trafia następnie do wątroby, która wydziela w żółci - po czym jego część znowu jest wchłaniana. Gdyby nie ten "recycling" kwasów żółciowych, które działają jak detergent, byłyby trudności z trawieniem tłuszczów. Wątroba może wytwarzać około 1,5 litra żółci na dobę. Ponieważ kwas litocholowy jest słabo rozpuszczalny w wodzie, przyczynia się do tworzenia kamieni żółciowych.

Obraz
© [źródło](http://s2.blomedia.pl/gadzetomania.pl/images/2010/09/Kwas.jpg)

Co prawda drożdże nie potrafią syntetyzować ani kwasu litocholowego, ani też innych kwasów zawartych w żółci człowieka i innych ssaków. Jak jednak odkryli naukowcy z zespołu prowadzonego przez profesora Vladimira Titorenko (Concordia University, Montreal), kwas litocholowy przedłuża drożdżom życie! Jest on dla nich nieco toksyczny - co naturalnie uruchamia mechanizmy obronne, a te z kolei przedłużają im życie. Oprócz kwasu litocholowego badacze poddali drożdże działaniu jeszcze 19 000 innych substancji, ale żadna z nich nie miała tak spektakularnego działania. Specjaliści uznali wyniki badań za obiecujące i tylko czekać, kiedy zabiorą się za badanie kwasu na większych organizmach..

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.