Binairy Talk – dane zapisane w obłokach dymu. Odczytamy je laserem

Binairy Talk – dane zapisane w obłokach dymu. Odczytamy je laserem

Binairy Talk
Binairy Talk
Źródło zdjęć: © Fot. BinairyTalk.NiklasIsselburg.com
Łukasz Michalik
19.02.2017 14:12, aktualizacja: 10.03.2022 08:35

Jak połączyć tysiącletnią tradycję sygnałów dymnych ze współczesną technologią? Na nietypowy pomysł wpadło dwóch studentów Köln International School of Design, którzy skonstruowali niezwykłe urządzenie. Binairy Talk prześle dane za pomocą obłoków dymu.

Stara metoda komunikacji

Sygnały dymne były w dawnych wiekach sposobem na szybkie przekazywanie wiadomości. Choć powszechnie są kojarzone z Indianami, używano ich na całym świecie, a jeszcze kilka lat temu przydawały się władzom włoskiej gminy Nughedu Santa Vittoria do komunikacji z mieszkańcami.

Dwóch studentów Köln International School of Design, Niklas Isselburg i Jakob Killian, postanowiło połączyć sygnały dymne ze współczesnym sposobem zapisu danych. Efektem ich pracy jest urządzenie o nazwie Binairy Talk.

Dym i kod binarny

Ten niezwykły sprzęt przetwarza wprowadzony tekst na kod binarny, a następnie – dzięki zmodyfikowanemu głośnikowi połączonemu z wytwornicą dymu - wysyła wiadomość w formie sygnałów dymnych. Te są odczytywane za pomocą laserowego sensora i przetwarzane na tekst.

Binairy Talk
Binairy Talk© Fot. BinairyTalk.NiklasIsselburg.com

Jak twierdzą twórcy tego urządzenia, Binairy Talk ma nam przypominać o tym, że wokół nas ciągle następuje przekazywanie danych. Z drugiej strony to obrazowe podsumowanie postępu, jaki na przestrzeni wieków dokonał się w sposobie przekazywania informacji na odległość.

Zostawmy jednak na boku oficjalne wytłumaczenia i interpretacje – chyba nie warto traktować ich zbyt serio i lepiej skupić się na podziwianiu działania tego pomysłowego, choć mało praktycznego sprzętu. Pamiętacie dane zapisane w chmurze alkoholu? Albo gifoskop, pozwalający przenieść animowane obrazki na kartki papieru?

Sądzę, że Binairy Talk należy do tej samej grupy cudownie bezużytecznych, fascynujących urządzeń, które zapewne wielu z nas chciałoby mieć na własność.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)