Bioniczne stopy dla kota

Kot Oscar przeżył wypadek, w wyniku którego stracił dwie tylne stopy. Osiem miesięcy później odzyskał pełnosprawność. Zainteresowani w jaki sposób?

Oscar
Oscar
Krzysztof Cyło

Kot Oscar przeżył wypadek, w wyniku którego stracił dwie tylne stopy. Osiem miesięcy później odzyskał pełnosprawność. Zainteresowani w jaki sposób?

Dotąd tego typu urazy stanowiły wyrok dla zwierzaków domowych, szczególnie kotów, których natura zwyczajnie nie pozwala na bezczynność. Chirurg weterynarii Noel Fitzpatrick z Wielkiej Brytanii podjął się jednak pomocy Oscarowi. W asyście profesora Gordona Blunna z Uniwersytetu Londyńskiego, opracowali specjalną bioprotezę, którą została dopasowana do potrzeb poszkodowanego kota. W wielkim skrócie – pierwszy na świecie zabieg tego typu powiódł się.

Obraz

Metalowe implanty tylnych łap zostały zasymilowane z kośćmi kota. Póki co, ruchy Oscara są jeszcze nieco niezgrabne, ale zwierze powinno szybko się przyzwyczaić do nowych warunków. Zaletą nowoczesnych protez jest to, że wkrótce wokół metalowych elementów zacznie naturalnie wyrastać skóra i sierść, dzięki czemu będą one niewidoczne.

Na koniec filmik. W rolach głównych – Oscar oraz weterynarz, Noel Fitzpatrick:

Źródło: YahooNews

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.