BitFenix Portal: obudowa dla płyt głównych mini ITX zaskakuje designem

Większość obudów na najmniejsze desktopy to podobne do siebie czarne „kostki”. BitFenix przełamuje ten schemat, zapewniając unikalne wzornictwo i ułatwiony montaż podzespołów.

BitFenix Portal: obudowa dla płyt głównych mini ITX zaskakuje designem
Jarosław Balcerzak

17.03.2017 | aktual.: 10.03.2022 08:29

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Nietuzinkowy wygląd i spore gabaryty

BitFenix jest marką, której nie sposób odmówić doświadczenia w projektowaniu obudów dla płyt głównych mini ITX. Trudno jednak oprzeć się wrażeniu że i w ofertę tego producenta wdało się nieco rutyny, przez co wiele modeli różni się coraz mniej znaczącymi detalami. Na szczęście w porę dostrzegli to także konstruktorzy marki, a zmiany nadchodzą wraz z produktem o nazwie Portal.

Obudowa o wymiarach 247 × 395 × 411 mm i wadze 5,81 kg otrzymała mocno zaokrąglone kształty i oryginalny design. Wykonano ją ze stali i aluminium, w górnej części opcjonalnie umieszczając przezroczyste okno ze szkła akrylowego. Umożliwia ono estetyczne wyeksponowanie pracującej karty graficznej.

Na froncie znalazł się wyłącznie podświetlany włącznik. Diodę dysku twardego, dwa porty USB 3.0 oraz dwa audio jack przesunięto na prawy bok obudowy. Do sklepów trafi w dwóch wariantach kolorystycznych: czarnym oraz białym z czarnymi akcentami.

Obraz

Przestrzeń na długie GPU i chłodzenie cieczą

Stalowy szkielet wysuwa się z obudowy na specjalnych szynach, co znacznie ułatwia montaż podzespołów. Płyta główna formatu mini ITX jest montowana odwrotnie, tj. gniazdami procesora i RAM-u do dołu. Dwuslotowa karta graficzna może mieć długość do 30 cm, a wieżowe chłodzenie procesora wysokość do 12,5 cm.

Na dwa dyski twarde 2,5”/3,5” oraz pojedynczy 2,5” przygotowano klatkę montażową na froncie. Na przeciwległy koniec trafi zasilacz w standardzie SFX lub SFX-L. Oba miejsca na wentylatory są już fabrycznie wyposażone w jednostkę 12 cm z przodu (możliwość montażu radiatora AIO 12 cm) oraz 8 cm z tyłu obudowy. Miejsca na napęd optyczny niestety zabrakło.

Obraz

Nietypowa, czyli kontrowersyjna

Takie projekty zawsze polaryzują entuzjastów platformy mini ITX. Tradycjonaliści podnoszą argument o marnowaniu miejsca i oddalaniu się od sedna konstruowania najmniejszych z desktopów. Nie brakuje również zarzutów o fatalne umiejscowienie karty graficznej, uniemożliwiające jej skuteczne chłodzenie.

Sympatycy modelu Portal chwalą natomiast odwagę producenta i atrakcyjny design, który pozwala przymknąć oko na gabaryty całości. Rzadko się przecież zdarza, aby niewielka obudowa oferowała na tyle oryginalne wzornictwo, estetycznie przy tym eksponując kartę graficzną.

Obraz

Prawda leży oczywiście pośrodku: ryzyko throttlingu najwydajniejszych z GeForce’ów wydaje się realne, a konstrukcja modelu Portal sugeruje stosowanie kart z chłodzeniem referencyjnym. Innych niedociągnięć producent się ustrzegł, w rezultacie tworząc naprawdę interesujący produkt.

Gracze mniej wymagający i konstruktorzy biurowych desktopów narzekać mogą więc wyłącznie na ponadstandardowe wymiary obudowy – niedogodność dokuczliwą, gdy obudowa ma zająć cenną przestrzeń biurkową. Koszt modelu Portal rozpoczyna się od 129 euro (ok. 555 zł), a jego sprzedaż rozpocznie się w najbliższych dniach.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.