Bizmut zastąpi krzem? Nowa era w technologii półprzewodników

Chińscy naukowcy z Uniwersytetu Pekińskiego opracowali chip z bizmutu, który jest o 40% wydajniejszy niż dotychczasowe rozwiązania.

Bizmut zamiast krzemu. mat. poglądowy
Bizmut zamiast krzemu. mat. poglądowy
Źródło zdjęć: © Pixabay

Chińscy badacze z Uniwersytetu Pekińskiego dokonali przełomu w technologii półprzewodników, wprowadzając chip oparty na bizmucie. Nowy tranzystor przewyższa wydajnością dotychczasowe rozwiązania, takie jak te oferowane przez Intel, TSMC czy Samsung.

Przełom w technologii półprzewodników

Nowatorskie podejście chińskich naukowców pozwala na zwiększenie wydajności chipów o 40% oraz zmniejszenie zużycia energii o 10%. Bizmut, jako nowy materiał przewodzący, eliminuje ograniczenia związane z krzemem, umożliwiając miniaturyzację i poprawę wydajności.

Profesor Peng Hailin, kierujący zespołem badawczym, podkreśla, że ich metoda produkcji tranzystorów opartych na materiałach 2D to fundamentalna zmiana w technologii półprzewodników.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

HUAWEI MatePad Pro 13.2" PaperMatte Edition zachwyca możliwościami

Jeśli innowacje w zakresie chipów oparte na istniejących materiałach są uważane za skrót, to nasza metoda wytwarzania tranzystorów opartych na materiałach 2D jest podobna do zmiany pasa ruchu

- powiedział prof. Peng Hailin.

Sankcje USA a rozwój technologii

Sankcje nałożone przez USA na Chiny przyspieszyły rozwój alternatywnych technologii. Chińscy naukowcy, zmuszeni do poszukiwania nowych rozwiązań, skupili się na uniezależnieniu od amerykańskich dostaw. Bizmut stał się kluczowym elementem w tej strategii.

Nowa struktura GAAFET, opracowana przez chińskich badaczy, rozwiązuje problemy związane z dotychczasowymi materiałami, zwiększając obszar kontaktu między bramką a kanałem. To odkrycie może zrewolucjonizować branżę, odchodząc od standardowych struktur FinFET, które dominowały od 2011 r.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)