Blocks - modułowy smartwatch jak Project Ara. Wybierz te funkcje, których potrzebujesz!

Patrząc na smartwatche oferowane przez różnych producentów mam czasem wrażenie, że nie jest to gadżet dla mnie. Być może zmieni się to za sprawą Blocks – modułowego smartwatcha, którego funkcje i możliwości będą mógł samodzielnie wybrać, składając zegarek z klocków.

Blocks - modułowy smartwatch jak Project Ara. Wybierz te funkcje, których potrzebujesz!
Źródło zdjęć: © Fot. Engadget
Łukasz Michalik

09.07.2014 | aktual.: 10.03.2022 11:08

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Zegarek jak Project Ara

Gdy przed rokiem opisywałem modułowy telefon Phoneblocks nie kryłem swojego sceptycyzmu. Uważałem, że w przypadku telefonu modułowa budowa niekorzystnie wpłynie na jego ciężar i wielkość. Z czasem projekt Phoneblocks wzbudził zainteresowanie Google’a, połączył siły z Project Ara i wszystko wskazuje na to, że jest na dobrej drodze do rynkowego debiutu.

Tymczasem pojawił się projekt innego modułowego gadżetu – Blocks to prototyp smartwatcha, którego będziemy mogli w prosty sposób dopasować do własnych potrzeb - o pomyśle na zbudowanie takiego sprzętu pisaliśmy kilka miesięcy temu. Od tamtego czasu projekt dojrzał i pojawiło się nieco więcej szczegółów.

Modułowa bransoleta

Rozwiązanie, zaproponowane przez pomysłodawców Blocks wydaje mi się całkiem sensowne – elementem wspólnym dla każdego zestawu jest obudowa ekranu. Moduły z ekranem (do wyboru m.in. E-Ink i OLED) zawierają zarazem podstawowe podzespoły smartwatcha, jak procesor, moduł Bluetooth i akumulator.

Rozbudowa o potrzebne nam funkcje będzie możliwa za pomocą ogniw, tworzących bransoletę zegarka – możemy np. zmontować całą bransoletę z modułów zawierających dodatkowe akumulatory. Albo dodać moduł RFID, pulsometr, wskaźnik natlenienia krwi, kartę SIM, moduł pogodowy, kamerę z mikrofonem albo cokolwiek innego, przewidzianego przez producentów sprzętu.

Obraz
© Fot. Smartwatchfans.tumblr.com

Zespół, zajmujący się rozwojem modułowego smartwatcha zaprezentował na razie jedynie prototyp, stworzony za pomocą drukarki 3D. To oczywiście bardzo wczesna wersja, która nie ma wiele wspólnego z tym, jak ma prezentować się finalny produkt. Po dopracowaniu prototypu twórcy sprzętu mają zamiar sfinansować jego dalszy rozwój za pomocą crowdfundingu.

Obraz
© Fot. Theinquirer.net

Najbardziej uniwersalny smartwatch na rynku?

Przewidują, że bazowa wersja zegarka, oferująca to, co typowy smartwatch, będzie kosztowała około 200 – 250 dolarów. Wersja z dodatkowymi modułami będzie droższa – za możliwość personalizacji zapłacimy około 250 – 300 dol. Warto pamiętać, że to na razie tylko wstępne sugestie co do ceny. Nie wiadomo również czy będzie można (mam nadzieję, że tak) po prostu dokupić pojedyncze moduły z potrzebnymi nam funkcjami.

Przykładowe konfiguracje zegarka
Przykładowe konfiguracje zegarka© Fot. Chooseblocks.com

Jak będzie to wyglądało w praktyce, na razie nie wiadomo, jednak pomysł zapowiada się obiecująco. Chętnie złożyłbym sobie zestaw, który nie będzie udawał przedłużenia telefonu, ale sprawdzi się np. w roli sprzętu do lifetrackingu i inteligentnego budzika.

W artykule wykorzystałem informacje z serwisów The Inquirer, Engadget, Geeky Gadgets, Choose Blocks i The Guardian.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także
Komentarze (3)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.