Bo szata chroni człowieka - Top 10 zbroi

Każda batalia to przede wszystkim żołnierze. Każdy wojak natomiast musi być odpowiednio odziany. Prezentujemy przekrój uzbrojenia, które chroniło bohaterów różnych epok. To oczywiście tylko fragment historii, jednak mamy nadzieję, że przybliży Wam myśl projektantów minionych czasów.

zbroja płytowa
zbroja płytowa
Piotr Jamrogiewicz

Strój rycerza

Walki na turniejach, ale przede wszystkim sławienie dobrego imienia swojego władcy wymagały odpowiedniego opancerzenia. Prezentowana zbroja płytowa ważyła około 20 kilogramów. Kunszt wykonania świadczy o dostojeństwie właściciela. Co ciekawe, waga stroju rycerskiego była tak dobrze rozłożona, że mógł on bez problemu zeskakiwać z konia, aby stanąć do walki w zwarciu.

hełm
hełm

Z uśmiechem

Rogaty Hełm
Rogaty Hełm

Rogaty hełm wykonany w 1512 roku przez Konrada Seusenhofera na polecenie Maksymiliana I Habsburga. Ten ofiarował go w prezencie Henrykowi VIII. Ciekawy podarek dla kogoś, kto stał się "głową" Kościoła anglikańskiego oraz jawnie bojkotował i zwalczał czarnoksięstwo.

Liczy się pierwsze wrażenie

zbroja
zbroja

Znajdująca się w muzeum w Madrycie zbroja nr 2 przypomina swoim wyglądem nowocześniejszą wersją stroju samuraja (może wojownika ninja). Maska ewidentnie ukazuje groźną postawę wojownika. Zabieg ten wykorzystywany był do osłabiania morale przeciwników. Czy skutecznie? Z historii wiemy, że tak.

Samuraj
Samuraj

Męskość przede wszystkim

ochrona
ochrona

Papuasi z Nowej Gwinei używają do tego celu tykiew. Rycerze mieli do dyspozycji inne materiały. Nie jestem tylko pewien, czy poza funkcją oczywistą prezentowana zbroja nie wywoływała wśród przeciwników śmiechu?

Metalowi wojownicy

żołnierz
żołnierz

Zrobimy teraz mały skok w czasie. Oto jak wyglądali żołnierze w prototypach pancernych strojów na początku XX wieku. Nie wiem tylko, na ile wygodnie czuł się taki człowiek w "puszce". O ile możemy w ogóle mówić o jakimś komforcie.

zapuszkowany
zapuszkowany

Tylko nie w oczy

ochrona twarzy
ochrona twarzy

Niełatwo jest stworzyć odpowiedni ochraniacz na twarz. Powyższa fotografia pokazuje próby brytyjskich specjalistów. O ile żołnierz noszący taką maskę mógł nie obawiać się o swoje lico, o tyle oddychanie w niej było na pewno trudne.

X-men?

ochrona
ochrona

Nie wiem dlaczego, ale na pierwszy rzut oka bohater tego zdjęcia przypomina jeden z czarnych charakterów z komiksu X-Men. Nie sądzę jednak, żeby twórcy zainspirowali się tym projektem.

Toad
Toad

Wojownicze Żółwie Ninja

skorupa żółwia
skorupa żółwia

O ile w przypadku poprzedniego pancerza mogłem się mylić, to patrzącym na tego wojaka przychodzi zapewne do głowy tylko jedno skojarzenie. Szczerze mówiąc, ja także od razu tak pomyślałem. Japońska myśl techniczna zawsze była o krok dalej od reszty świata. Dobrze tylko, że zamiast kija albo nunchaku żołnierz dostał do walki karabin.

pancerz
pancerz
atak
atak

Nie stracę głowy

hełm
hełm

Belgijska odpowiedź na niemiecką "maskę". Tym razem eksperymentalne nakrycie głowy miało na szczęście nieco więcej przestrzeni do oddychania oraz trochę poprawioną widoczność. Nadal jednak mogło stanowić spore utrudnienie dla noszącego je żołnierza.

Służby mundurowe

policja
policja

Na koniec zestawienia prezentujemy przenośną oraz mobilną wersję "ochraniacza" dla policji. Zastosowana po raz pierwszy w 1956 roku w Detroit, o dziwo przyjęła się i zadomowiła na dobre, pomagając w walce z rozjuszonymi tłumami. Ciekawe, czy obecnie podobna technologia także zdałaby egzamin?

Uważacie, że w zestawieniu czegoś zabrakło? Napiszcie o tym w komentarzach lub na facebookowym profilu Gadżetomanii.

Źródło: StrangeMilitary

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (1)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.