Boeing pokazał koncepcję nowego Apache. "Anioł zniszczenia" jeszcze groźniejszy
Boeing pokazał koncepcję nowego śmigłowca szturmowego, który będzie ulepszoną wersją AH-64E Apache w wersji v6. Modernizacja maszyny, która od blisko 40 lat służy armii USA i licznym armiom na całym świecie ma spełniać zaawansowane i zmieniające się wymogi współczesnego pola walki.
AH64 Apache, czyli podstawowy śmigłowiec szturmowy Stanów Zjednoczonych, tak samo jak czołgi M1 Abrams czy wyrzutnie M142 HIMARS to sprawdzona broń, która od wielu lat (w przypadku Apache blisko 40 lat) pozostaje w użyciu i stanowi jeden z trzonów amerykańskiego uzbrojenia. Doświadczenia związane z ich użytkowaniem, a także zmieniająca się specyfika współczesnego pola walki, wymuszają wprowadzanie ulepszeń. Mają one sprawić, że broń wciąż będzie spełniać stawiane wobec niej wymogi.
AH64 Apache doczeka się kolejnej modernizacji
Tak też jest z AH64 Apache, który dzięki swoim możliwościom i dotychczasowym osiągnięciom zyskał przydomki - "pogromca czołgów" oraz "anioł zniszczenia". Boeing podczas wystawy AUSA (Association of the United States Army) w Waszyngtonie pokazał projekt nowej i ulepszonej wersji śmigłowca - "niedrogiej koncepcji opartej na sprawdzonej w walce platformie Apache, która reprezentuje kolejną ewolucję obecnego AH-64E v6". Jak wynika z komunikatu prasowego firmy, ma ona bezproblemowo i skutecznie spełniać wymagania w zakresie ataku i rozpoznania, za sprawą m.in. większej zwinności, interoperacyjności, zasięgu czy lepszego uzbrojenia.
Zmodernizowany Apache będzie wykorzystywać i integrować najnowocześniejsze technologie, które już posiada lub testuje armia USA. Boeing zapowiada, że zyska on ulepszony system napędowy, co zapewni większą moc, zasięg, wydajność oraz prędkość, ulepszone sensory i czujniki, a także zaawansowane systemy, które odciążą pilotów podczas szczególnie wymagających misji. Ulepszona wersja Apache zostanie też wyposażona w lepsze uzbrojenie - pociski kierowane nowej generacji oraz bezzałogowe systemy wielofunkcyjne ALE (ang. Air Launched Effects) i może zyskać broń energetyczną.
Śmigłowiec będzie również bazować na Modular Open Systems Approach (MOSA), czyli zintegrowanej strategii biznesowej i technicznej, której celem jest tworzenie i utrzymywanie konkurencyjnych i przystępnych cenowo rozwiązań przez cały cykl ich życia. MOSA korzysta z architektury modułowej i otwartego modelu biznesowego, dzięki czemu w całym tym cyklu można dodawać, modyfikować, zastępować i usuwać komponenty. W ten sposób niewielkie modyfikacje pozwalają utrzymać sprzęt "ewoluujący" wraz ze stawianymi mu wymaganiami.
ZOBACZ TAKŻE: F-16 - wielozdaniowe myśliwce Polskich Sił Powietrznych
Karolina Modzelewska, dziennikarka Wirtualnej Polski