Budują działający sztuczny mózg w superkomputerze

Istnieje duża szansa, że ludzkość zbliża się do skonstruowania działającego modelu mózgu. Na razie szczurzego, jednak wszystko wskazuje na to, że trwający projekt zostanie "nieco" rozszerzony.

(źródło: Boing Boing)
(źródło: Boing Boing)
Piotr Dopart

19.05.2011 13:23

Istnieje duża szansa, że ludzkość zbliża się do skonstruowania działającego modelu mózgu. Na razie szczurzego, jednak wszystko wskazuje na to, że trwający projekt zostanie "nieco" rozszerzony.

Budowa trwa od roku 2005 w Instytucie Badań nad Mózgiem i Umysłem w École Polytechnique Lausanne (Szwajcaria). Zespół Blue Brain Project pod wodzą Henry'ego Markrama usiłuje już od kilku lat zreplikować wirtualnie tzw. kolumnę neuronalną. KN to podstawowe "okablowanie" mózgu, struktura składająca się z dziesiątek tysięcy neuronów - podstawowych komórek budujących układ nerwowy. Porównanie z przewodem jest tu naprawdę adekwatne zarówno ze względu na wygląd, jak i sposób działania.

Szczurzy mózg składa się ze stu tysięcy takich "neuronalnych kabli", jednak aby zbudować mózg człowieka, potrzeba nawet 2 milionów KN, co wymaga niesamowitej mocy obliczeniowej - aby odwzorować pojedynczy neuron, trzeba mocy obliczeniowej przeciętnego laptopa.

(źródło: Boing Boing)
(źródło: Boing Boing)

Naukowcy z Blue Brain Project przewidują, że zadanie skonstruowania ludzkiego mózgu zajmie 10 lat, pod warunkiem uzyskania dofinansowania unijnego w wysokości miliarda euro, w transzach 100 mln euro co roku. Przypuszczam, że część z tej kwoty zostanie przeznaczona na nieco łatwiejszy sposób awaryjnego wyłączania komputera niż ten:

Źródło: Boing Boing

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.