Bunkier, w którym można mieszkać. Pełnił ważną rolę podczas II wojny światowej
Z biegiem czasu wiele przedmiotów i obiektów zmienia swoje pierwotne przeznaczenie. Wpływa na to wiele czynników, w tym ich aktualna użyteczność. Przykładem jest bunkier z czasów II wojny światowej, na który zwrócił uwagę serwis Interesting Engineering. Obiekt położony na wybrzeżu w Dorset w południowej Anglii obecnie pełni rolę całkiem komfortowego apartamentu na wynajem i cieszy się sporym zainteresowaniem.
"Bunkier nadawczy" (ang. The Transmitter Bunker) przerobiony na apartament znajduje się w nowoczesnej wiosce Ringstead. Dawniej był miejscem, w którym trzymano nadajniki służące siłom powietrznym Wielkiej Brytanii - RAF Ringstead. Stanowił też część radaru Chain Home, przybrzeżnego systemu wczesnego ostrzegania, rozciągającego się od Kornwalii na zachodzie do Norfolk na wschodzie. Z opisu dostępnego na stronie obiektu wynika, że zaczął funkcjonować w 1941 r., a stację ostatecznie zlikwidowano w 1956 r.
Bunkier, w którym można zamieszkać
Aktualnie bunkier znajduje się na terenie farmy mlecznej i jest dostępny na wynajem dla wszystkich zainteresowanych. Rozpościera się z niego widok na morze oraz okolicznej, wiejskie krajobrazy. Obiekt został odrestaurowany i dostosowany do współczesnych standardów. W trakcie renowacji uwzględniono jednak fakt, że bunkier znajduje się na liście zabytków II stopnia Wielkiej Brytanii. Zachowano m.in. oryginalne betonowe ściany i wiele innych elementów. Nadają one wnętrzu unikalny charakter, co można zobaczyć na zdjęciach.
Oprócz tego więcej w nim nowoczesnych elementów wystroju, czy wyposażenia. Odwiedzający mogą skorzystać m.in. WiFi, czy Smart TV - rzeczy, o których w czasach II wojny światowej nikt nawet nie myślał. Cały bunkier został podzielony na kilka części. Główną częścią jest otwarta przestrzeń dzienna z kuchnią, jadalnią i częścią wypoczynkową z kominkiem. W bunkrze mieszczą się też dwie sypialnie, łazienka, oraz niewielkie patio i ogród. Cena za spędzenie dwóch nocy w miejscu, które odgrywało istotną rolę w czasach II wojny światowej to ok. 700 funtów, czyli blisko 3600 zł.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
ZOBACZ TAKŻE: Czy warto kupić składany smartfon Honor Magic Vs?
Warto zaznaczyć, że w Europie istnieje więcej podobnych miejsc. Przykładem jest, chociażby Bunkier 35, znajdujący się w niemieckim Kevelaer. Jest to loftowy dom, który dawniej pełni funkcję bunkra do przechowywania amunicji. Podobny obiekt - Bomb Shelter Apartment VLN, można znaleźć w Wilnie, na Litwie. Jest to przerobiony bunkier z czasów Zimnej Wojny, w którym również można znaleźć elementy wystroju pamiętające dawne czasy.
Karolina Modzelewska, dziennikarka Gadżetomanii