Buty Enko – sportowy egzoszkielet dla stopy. Idealne buty do biegania?
Jak udoskonalić ludzką stopę? Francuski biegacz Christian Freschi poświęcił 12 lat swojego życia na zaprojektowanie perfekcyjnych butów biegowych, tworząc niecodzienny sprzęt o nazwie Enko. Te buty już na pierwszy rzut oka wyglądają niezwykle!
Biegacz dla biegaczy
Buty Enko zwracają uwagę już na pierwszy rzut oka. Zamiast typowej podeszwy mają na dole jakiś skomplikowany, przegubowy mechanizm i sprężyny zewnętrznych, przymocowanych do niego amortyzatorów. Całość wygląda nie tylko niecodziennie, ale może budzić obawy, czy w czymś takim da się wygodnie chodzić i biegać?
Projektant tych butów, Francuz Christian Freschi twierdzi, że tak. Wypada mu wierzyć, bo jak wynika z opisu tego sprzętu na oficjalnej stronie, Christian jest biegaczem, a proces projektowania idealnych butów biegowych zajął mu 12 lat.
Zaprojektowany przez Christiana mechanizm podeszwy ma zwiększyć efektywność biegu użytkownika. Służą temu amortyzatory, umocowane tak, by przy zetknięciu stopy z podłożem przyjąć impet uderzenia, chroniąc tym samym stawy biegacza, a następnie wyrzucić w górę jego stopę. Co istotne, mając buty na nodze użytkownik będzie mógł w każdej chwili zmienić charakterystykę amortyzacji i np. dopasować ją do swojej wagi.
Czy można udoskonalić stopę?
Butów Enko nie można na razie kupić w normalnej sprzedaży. Kampania crowdfundingowa, dzięki której ruszy seryjna produkcja, została na początku miesiąca uruchomiona w serwisie Indiegogo, gdzie pierwsi wspierający na najtańszą przedpłatę wydadzą 290 dolarów. Cena dla pozostałych użytkowników ma wynosić 390 dolarów, a pierwsze egzemplarze mają trafić do zamawiających w sierpniu 2015 roku.
Enko Running Shoes - Comfort and Power - www.enko-running-shoes.com
Patrząc na te buty nie mogę jednak pozbyć się wrażenia, że to przerost formy nad treścią. Nie krytykuję faktu, ze ktoś takie buty zaprojektował i pewnie ktoś je kupi – jeśli tylko lubi takie gadżety albo uważa, że biega mu się w nich lepiej, to dlaczego ktokolwiek miałby to oceniać? Zastanawiam się tylko, czy rzeczywiście zamontowana pod podeszwą sprężyna jest w stanie usprawnić działanie mechanizmu, który ewoluował u naszych przodków przez długie miliony lat?
To nie buty biegają!
Pamiętacie Cliffa Younga? To człowiek, który w 1983 roku wprawił w osłupienie cały biegający świat, startując w australijskim ultramaratonie na dystansie 875 kilometrów. Najlepsi, profesjonalni biegacze, wspomagani wszelkimi osiągnięciami techniki i wiedzą sztabu lekarzy i fizjoterapeutów, przebiegali ten dystans mniej więcej w tydzień.
Cliff Young zdeklasował ich wszystkich – przebiegł ultramaraton w czasie 5 dni, 15 godzin i 4 minut, bijąc dotychczasowy rekord trasy o 9 godzin. Gdy to robił, miał 61 lat, a do biegu zgłosił się w roboczym kombinezonie, w którym pracował na farmie. Wiecie, co miał wtedy na nogach? Sięgające prawie do kolan, gumowe kalosze.