Cable pooling to sposób na tanią i czystą energię. Apel ekspertów

Cable pooling może przyspieszyć i ułatwić transformację energetyczną w Polsce. Eksperci twierdzą, że powszechne zastosowanie tej koncepcji przyspieszy inwestycje w odnawialne źródła energii i będzie stanowić duży skok dla rozwoju tej dziedziny w naszym kraju.

Elektrownia wiatrowa. Turbiny wiatrowe produkujące prąd
Elektrownia wiatrowa. Turbiny wiatrowe produkujące prąd
Źródło zdjęć: © Unsplash.com

25.07.2023 | aktual.: 24.10.2023 13:59

Transformacja energetyczna wiąże się nie tylko z koniecznością inwestowania w nowe jednostki wytwórcze, takie jak elektrownie wiatrowe, fotowoltaiczne czy atomowe, ale także z zadbaniem o infrastrukturę, która umożliwia przesył i dystrybucję generowanej w nich energii. Etap budowy nowych linii jest czasochłonny, a do tego wiąże się z wysokimi kosztami.

Jednym ze sposobów na znaczną redukcję kosztów budowy infrastruktury sieciowej na potrzeby elektrowni OZE jest cable pooling. Koncepcja ta zakłada wykorzystanie zabezpieczonych zdolności przesyłu energii np. dla zbudowanej wcześniej elektrowni wiatrowej do uruchomienia w tej samej lokalizacji elektrowni fotowoltaicznej. Oznacza to, że ta sama linia może posłużyć do przesyłu większej ilości energii.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

- Współdzielenie infrastruktury przyłączeniowej, w szczególności przez źródła wiatrowe i fotowoltaiczne, to sprawdzony sposób nie tylko na odblokowanie możliwości przyłączania kolejnych instalacji do sieci w miejscach, gdzie nie ma już dostępnych mocy przyłączeniowych, ale również na poprawę bilansowania sieci elektroenergetycznych, poprzez wygładzenie profilu produkcji w danym punkcie przyłączenia do sieci w różnych okresach - mówi Janusz Gajowiecki, Prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej.

- Wprowadzenie rozwiązań umożliwiających współdzielenie infrastruktury przyłączeniowej przez instalacje odnawialnych źródeł energii umożliwi zatem dalszy rozwój sektora OZE, a także wpłynie korzystnie na bezpieczeństwo pracy sieci elektroenergetycznych, co jest kluczowe dla realizacji przez Polskę celów klimatycznych oraz redukcji cen energii elektrycznej - dodaje.

Tańsza infrastruktura mogłaby przełożyć się na tańszą energię dla odbiorców i niższe koszty po stronie dostawców. Odpowiednia modernizacja sieci elektroenergetycznej może też pozwolić na wzrost liczby przydomowych elektrowni. Zbyt duża liczba instalacji fotowoltaicznych w danej okolicy może wiązać się bowiem z wyłączaniem się ich, ze względu na zbyt wysokie napięcie w sieci. Jest to skutek zbyt wolnych działań modernizacyjnych w temacie sieci.

Jak wynika z raportu PSEW i Politechniki Lubelskiej "Więcej OZE w sieci" umożliwienie współdzielenia infrastruktury przyłączeniowej przez różne instalacje lub podmioty może doprowadzić do zwiększenia efektywności wykorzystania istniejącej infrastruktury sieciowej. To zaś umożliwi wzrost mocy zainstalowanej odnawialnych źródeł energii. Autorzy opracowania twierdzą, że aby ujednolicić podejście stosowane przez operatorów sieci dystrybucyjnych do zagadnienia cable poolingu, niezbędne jest wprowadzenie odpowiednich przepisów, dotyczących tego tematu.

Według Związku Przedsiębiorców i Pracodawców prawidłowe zapisy dotyczące cable poolingu mogą pozwolić na wybudowanie w Polsce jednostek wytwórczych (fotowoltaicznych i wiatrowych) o mocy co najmniej 5-7 GW. Może to przełożyć się na generacje nawet 12 TWh zielone energii.

Karol Kołtowski, dziennikarz Gadżetomanii

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.