Chcą stworzyć kosmiczne panele słoneczne. Mogą zasilać całą planetę

Chcą stworzyć kosmiczne panele słoneczne. Mogą zasilać całą planetę

Koncepcja kosmicznych paneli słonecznych
Koncepcja kosmicznych paneli słonecznych
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe/Caltech
Adam Gaafar
08.08.2021 14:38, aktualizacja: 06.03.2024 22:17

Badacze z Kalifornijskiego Instytutu Technicznego (Caltech) pracują nad projektem paneli słonecznych, które miałyby produkować energię w kosmosie i przesyłać ją na Ziemię. Osiem lat temu uczelnia otrzymała na swoje badania wsparcie w wysokości 100 mln dolarów od miliardera Donalda Brena.

Naukowcy zamierzają wysłać w kosmos miniaturowy prototyp swojego urządzenia już na początku 2023 r. Docelowo chcą zbudować Space-based Solar Power Project (SSPP) – jedyną w swoim rodzaju kosmiczną elektrownię słoneczną.

Stale dostępna energia

Uczelnia opisuje swój projekt w następujący sposób: Zbieranie energii słonecznej w kosmosie i przesyłanie jej bezprzewodowo na Ziemię za pomocą mikrofal umożliwia dostęp do energii naziemnej, na którą nie ma wpływu pogoda ani pora dnia. Energia słoneczna może być tym samym stale dostępna w dowolnym miejscu na Ziemi.

Zaangażowany w prace nad SSPP Harry Atwater powiedział z kolei: Ten ambitny projekt to transformacyjne podejście do wielkoskalowego pozyskiwania energii słonecznej dla Ziemi, które przezwycięża potrzebę magazynowania energii.

Będą pracować w dzień i w nocy

Projekt nie jest niestety pozbawiony pewnych ograniczeń. Naukowcy wciąż poszukują sposobów na zebranie wystarczającej ilości energii oraz pracują nad efektywnymi możliwościami przesyłania jej na powierzchnię naszej planety. Projekt ma jednak potencjał i – jak przekonują badacze – może zostać wdrożony szybciej niż się spodziewano.

SSPP ma przede wszystkim pokonać przeszkody, które napotykają farmy słoneczne na Ziemi. Jedną z nich jest fakt, że energia może być przez nie zbierana jedynie za dnia. Urządzenie nad którym pracują specjaliści z Caltech będzie mogło pracować przez całą dobę, pozyskując możliwie największą energię. Jeśli wszystko się powiedzie, SSPP ma szansę stać się pierwszą farmą słoneczną, którą umieszczono w przestrzeni kosmicznej.

Warto wspomnieć, że nie jest to jedyny projekt tego typu. Nad podobnym rozwiązaniem pracuje także Redwire Space – amerykańska firma przemysłu kosmicznego.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (11)