Agrofotowoltaika rośnie w siłę. Największa w Europie farma fotowoltaiczna

Agrofotowoltaika rośnie w siłę. Największa w Europie farma fotowoltaiczna

Agrosolar Kula, Serbia. Największa w Europie farma fotowoltaiczna
Agrosolar Kula, Serbia. Największa w Europie farma fotowoltaiczna
Źródło zdjęć: © fintelenergija.rs
04.08.2021 19:50, aktualizacja: 08.03.2022 13:54

Największa w Europie farma fotowoltaiczna powstanie w zgodzie z koncepcją agrofotowoltaiki. Ogromna inwestycja pozwoli na produkcję czystej energii i jednoczesne wykorzystanie gruntów, które znajdują się pod panelami.

Agrofotowoltaika to dziedzina, która zyskuje popularność, choć jest zdecydowanie świeżą koncepcją. Obecnie powstaje największa w Europie farma fotowoltaiczna, która przy okazji ma być wykonana w koncepcji agrofotowoltaiki. Oznacza to, że pod panelami będą rosnąć rośliny uprawne.

Fotowoltaika dla rolników to temat, który w ostatnim czasie staje się obiektem zainteresowania coraz większej grupy inwestorów. Fakt ten wcale nie dziwi. Główną wadą farm fotowoltaicznych jest utrata powierzchni, której koncepcja agrofotowoltaiki się stanowczo przeciwstawia. Z tego względu powstająca w Serbii farma fotowoltaiczna Agrosolar Kula o mocy 660 MW będzie pozwalała na uprawę roślin na zacienionym terenie.

Budowa serbskiej farmy fotowoltaicznej ruszy w kwietniu 2022 roku. Prace montażowe będą trwały około 12 miesięcy. Cała inwestycja ma pochłonąć około 340 milionów euro. Za budowę farmy fotowoltaicznej odpowiada firma Fintel Energija. Agrosolar Kula będzie największą farmą w Europie. Obecnie jest nią hiszpańska elektrownia o mocy 500 MW.

Wydaje się, że poniesienie wyższych kosztów inwestycji, nie jest niczym strasznym w perspektywie możliwości wykorzystania gruntów, które przy klasycznej fotowoltaice zostałby kompletnie zmarnowane pod względem upraw na czas, w którym funkcjonowałaby elektrownia słoneczna. Mówimy tu więc o kilkudziesięciu latach bez wykorzystania całych hektarów pola.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)