Chcielibyście jeść, co chcecie, zrezygnować z ćwiczeń i zachować figurę?

Jeżeli tak, to mam dla Was dwie wiadomości - dobrą i złą. Dobra jest taka, że naukowcy odkryli związek chemiczny, który umożliwia niemal nieograniczone objadanie się i zachowanie dobrej formy bez konieczności uprawiania sportu. Kolej na złą - stworzenie "lekarstwa" o takim działaniu, które dopuszczono by do sprzedaży, byłoby bardzo kosztowne.

Chcielibyście jeść, co chcecie, zrezygnować z ćwiczeń i zachować figurę?
Marek Maruszczak

07.03.2012 22:00

Jeżeli tak, to mam dla Was dwie wiadomości - dobrą i złą. Dobra jest taka, że naukowcy odkryli związek chemiczny, który umożliwia niemal nieograniczone objadanie się i zachowanie dobrej formy bez konieczności uprawiania sportu. Kolej na złą - stworzenie "lekarstwa" o takim działaniu, które dopuszczono by do sprzedaży, byłoby bardzo kosztowne.

Jak bardzo? Według niektórych szacunków wszystkie niezbędne prace pochłonęłyby 2 miliardy dolarów. W tej cenie zmieściły się wszystkie niezbędne testy - na zwierzętach i ludziach. Na razie uczonym udało się z powodzeniem zastosować swoje odkrycie w przypadku myszy.

W jaki sposób stworzono wiecznie szczupłe gryzonie? Uczeni odkryli proteinę znajdującą się w mysim mózgu, która odpowiada za poziom endokanabinoidów. Endokanabinoidy przypominają składnik aktywny konopi indyjskich i odpowiadają za kontrolę metabolizmu. Manipulując ich poziomem, uczeni byli w stanie stworzyć gryzonie o tak szybkim metabolizmie, że bogata w tłuszcze i niezdrowa dieta nie miała żadnego wpływu na ich wagę.

Objadające się myszy nie musiały również oddawać się żadnym formom wzmożonej aktywności fizycznej. Co więcej, pomimo niezdrowej diety i braku ruchu u gryzoni nie stwierdzono podwyższonego ciśnienia ani zwiększonego ryzyka występowania chorób serca.

Uczeni są zdania, że opracowanie leku, który wywoływałby podobne efekty u ludzi, jest możliwe. Z pewnością nie zabrakłoby również chętnych, gotowych słono zapłacić za możliwość poddania się takiej terapii. Problemem będzie raczej lobby producentów już istniejących leków na otyłość niż trudności ze znalezieniem inwestorów gotowych wyłożyć pieniądze na badania. Niestety, nawet gdyby udało się przeprowadzić cały proces opracowania i rejestracji leku, to może potrwać on nawet 10 lat.

Źródło: GizmodoLiveScience

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.