Chiny dysponują pociskami balistycznymi do niszczenia superlotniskowców

Wystarczy tylko jeden chiński rakietowy pocisk balistyczny by nawet największy superlotniskowiec (nawet taki, jak mierzące ponad 330 metrów lotniskowce klasy Nimitz) przestał istnieć.

dong-feng-21
dong-feng-21
Tomek Goździewicz

06.04.2009 | aktual.: 14.03.2022 13:28

Wystarczy tylko jeden chiński rakietowy pocisk balistyczny by nawet największy superlotniskowiec (nawet taki, jak mierzące ponad 330 metrów lotniskowce klasy Nimitz) przestał istnieć.

Chińczycy trzymają się mocno, jak dowodził już wiek temu wieszcz Wyspiański. A źródła zbliżone do amerykańskiego wywiadu wojskowego donoszą, że nowy pocisk balistyczny (zmodyfikowany Dong Feng 21), o nieprzewidywalnej trasie lotu i  zasięgu ponad 2000 km jest trudno wykrywalny dla radarów i wyposażony w głowicę bojową, której moc wystarcza by jednym trafieniem zatopić olbrzymi superlotniskowiec.

Rakieta balistyczna może osiągać prędkość nawet 10 machów, co oznacza, że cel w odległości 2 tysięcy km może osiągnąć w niecałe 12 minut. Ogromna szybkość i nieprzewidywalność lotu czynią nową chińską rakietę balistyczną niemal niemożliwa do przechwycenia.

Pozostaje mieć nadzieję, nie dojdzie do próby sił. I że US Navy, w której okręty najprawdopodobniej mogą być wycelowane pociski, dobrze szkoli swoich admirałów. Tak na wszelki wypadek.

Na zdjęciu wyrzutnia rakiet Dong Feng 21 (starszego typu) w pozycji bojowej.

Źródło: Gizmodo

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.