Wielka Brytania buduje nextgenowe lotniskowce

Dwa 65 000 tonowe lotniskowce posłużą jako baza dla nowych myśliwców F-35. Według słów Dr Lee Willetta odpowiedzialnego za projekt, w obliczu terroryzmu i zbrojeń innych mocarstw Wielka Brytania musi podjąć odpowiednie kroki.

Wielka Brytania buduje nextgenowe lotniskowce
Marek Maruszczak

Dwa 65 000 tonowe lotniskowce posłużą jako baza dla nowych myśliwców F-35. Według słów Dr Lee Willetta odpowiedzialnego za projekt, w obliczu terroryzmu i zbrojeń innych mocarstw Wielka Brytania musi podjąć odpowiednie kroki.

Tymi krokami będzie wybudowanie wspomnianych lotniskowców. HMS Queen Elizabeth oraz HMS Prince Of Wales zostaną największymi okrętami wojennymi, jakie kiedykolwiek należały do Royal Navy. Poniżej znajdziecie specyfikację tych wyjątkowo dużych gadżetów.

Obraz
  • Na okręcie jest miejsce dla 36 myśliwców oraz dwóch helikopterów.
  • Pokład lotniczy o powierzchni 16 000 metrów kwadratowych zostanie pokryty chropowatą żaroodporną farbą. Całkowita powierzchnia do pomalowania to 360 akrów czyli więcej niż Hyde Park.
  • Każda z dwóch dużych wind zamontowanych na okrętach jest w stanie w ciągu 60 sekund przenieść myśliwiec z hangaru na pokład.
  • Hangar ma 29 000 metrów kwadratowych powierzchni, 150 metrów długości i mieści 20 miejsc na samoloty.
  • Okrętowy zakład przetwarzania wody jest w stanie wyprodukować do 500 ton wody pitnej dziennie.
  • Okręt napędzają dwie benzynowe turbiny Rolls-Royce MT30 oraz cztery generatory Diesla łącznie produkujące 109MW.
  • „Bak” okrętu pomieści 8 600 ton paliwa. To wystarczająca ilość, aby zwyczajny samochód pokonał odległość do księżyca i z powrotem dwanaście razy (10 000 mil morskich).
  • Maksymalna prędkość to 25 węzłów

Na koniec cena, czyli prawie 6 miliardów dolarów. Imponujący "gadżecik" prawda? Dajcie znać co sądzicie o takim sposobie wydawania pieniędzy przez Wielką Brytanię.

Źródło: Gizmodo

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (1)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.