Chiny. Kamery pomogą sprawdzić, czy studenci nie śpią na zajęciach

W Chinach zdecydowano się sprawdzić, czy studenci są uważni na zajęciach. W salach na uczelni w Nankinie zainstalowano kamery z rozpoznawaniem twarzy, które analizują, czy studenci nie zasypiają podczas wykładów.

Na chińskiej uczelni zamontowano kamery, by analizować uwagę studentów
Na chińskiej uczelni zamontowano kamery, by analizować uwagę studentów
Źródło zdjęć: © Pixabay
Oskar Ziomek

03.09.2019 23:22

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Analiza uwagi studentów nie jest jednak jedynym celem oprogramowania i kamer. Ponadto system ma się przydać do sprawdzania obecności i ukrócić naganną praktykę wpisywania na listy swoich znajomych, którzy nie pojawili się na danym wykładzie, informuje serwis Forsal.

Kamery i czuwające nad nimi oprogramowanie analizuje wiele aspektów zachowania studentów. Jak się okazuje, zapisywane są między innymi informacje o tym, ile razy dana osoba podnosi i opuszcza głowę, jak długo to trwa oraz czy zamyka oczy, a w efekcie zasypia.

Dzięki zastosowaniu technologii rozpoznawania twarzy, dane można przypisać konkretnym studentom.

Chociaż instalacja kamer wzbudziła u niektórych wątpliwości związane z prywatnością, władze uczelni wyjaśniły, że nie może być mowy o nadużyciach.

Zgodnie z prawem sale wykładowe są jednak miejscami publicznymi, toteż instalacja monitoringu i działające oprogramowanie mogą być wykorzystywane bez naruszania przepisów.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.