Chiny pokazały nowe ogniwa słoneczne. Plasują się w czołówce rynku
Chiński producent fotowoltaiki zaprezentował nowy moduł o sprawności, która plasuje go w czołówce rynku PV. Wyróżniają go ogniwa, w których zastosowano szereg innowacyjnych rozwiązań.
Chiński producent DAS Solar poinformował w niedawnym komunikacie prasowym, że osiągnął jeszcze większą wydajność ogniw słonecznych produkowanych w technologii TOPCon (ang. tunnel oxide passivated contact). Producent wspomina, że ogniwa są w stanie generować dużą ilość energii nawet przy małym oświetleniu i są odporne na uszkodzenia. Jednocześnie podkreśla, że prawdziwym osiągnięciem jest zwiększenie wydajności przy jednoczesnym zachowaniu rozsądnego poziomu kosztów.
Nowy DAS Solar
Moduły TOPCon wypadają świetnie na tle konkurencyjnych rozwiązań, a najnowsze panele zaprezentowane przez Chińczyków robią jeszcze większe wrażenie. Napięcie obwodu otwartego (Voc) wyniosło dla wskazanego ogniwa aż 730 mV i jest to najwyższa wartość na świecie dla modułów TOPCon. W informacji prasowej czytamy również:
"Jako czołowa marka w technologii typu N, firma DAS Solar osiągnęła niezwykłe wyniki dzięki TOPCon 3.0 Plus, osiągając szczytową wydajność do 25,8% i wydajność laboratoryjną 26,24%, co zbliża się do teoretycznego limitu krystalicznych ogniw krzemowych. Aby poprawić wydajność krystalicznych ogniw krzemowych firma we współpracy z zespołem Martina Greena z UNSW Advanced Photovoltaic Research Center zainicjowała projekt badawczy mający na celu opracowanie superwydajnych ogniw słonecznych SFOS."
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Animal Helper - na pomoc cierpiącym zwierzętom
Ogniwa słoneczne SFOS, które są opracowywane w ramach tego projektu, mają teoretyczną maksymalną wydajność przekraczającą 40%. Takie ogniwa na pewno pomogłyby DAS Solar zapewnić sobie pozycję lidera w branży. Chociaż zawsze należy być ostrożnym z tego typu przewidywaniami, ponieważ rynek rozwija się bardzo szybko. Chińska firma będzie musiała również zmierzyć się z tym, że ich ogniwa wymagają większej ilości srebra niż konkurencja, co może nieść ze sobą w przyszłości problemy produkcyjne, nie wspominając o kosztach.
Klaudia Stawska, współpracownik Gadżetomanii