Chodzenie po wodzie jest już możliwe?

Istnieją owady, które bez problemu mogą poruszać się po tafli wody. Zapewniają im to hydrofobowe odnóża. Chińscy naukowcy postanowili to wykorzystać i udało im się uzyskać zaskakujące wyniki. Wygląda na to, że już niedługo będziemy mogli chodzić po wodzie...

Chodzenie po wodzie jest już możliwe?
Damian

Istnieją owady, które bez problemu mogą poruszać się po tafli wody. Zapewniają im to hydrofobowe odnóża. Chińscy naukowcy postanowili to wykorzystać i udało im się uzyskać zaskakujące wyniki. Wygląda na to, że już niedługo będziemy mogli chodzić po wodzie...

Zacznijmy od początku. Naukowcy stworzyli miedzianą i dziurawą (jak siatka)  łódkę, którą pokryli specjalną, superhydrofobową powłoką. Dzięki takiemu zabiegowi łódka nie dość, że utrzymała się na wodzie, to jeszcze udało się to z trzy razy większym ciężarem niż ona sama. Chyba nie muszę nikomu mówić, że miedź nie ma naturalnej zdolności do utrzymywania się na powierzchni wody?!

Jeśli mielibyśmy być dokładni, to materiał tak naprawdę utrzymuje się na powietrzu, bo woda w ogóle go nie dotyka. Hydrofobowość, to skłonność cząstek chemicznych do odpychania od siebie cząsteczek wody, więc nie stykają się ona ze sobą. Przerażające jest jednak to, że zdolność ta momentalnie znika przy kontakcie z cieczami organicznymi jak etanol lub aceton.

W jaki sposób można to wykorzystać? Tworząc nowoczesne, szybkie i dużo lżejsze łodzie i motorówki oraz wiele, wiele więcej. Zależy to tylko i wyłącznie od wyobraźni wynalazców.

Źródło: WikipediaGizmodo

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.