Chrome OS - wszystko, co chcielibyście wiedzieć o systemie operacyjnym Google

Zgodnie z ostatnimi zapowiedziami, wczoraj odbyła się konferencja prasowa, na której Google ujawniło światu swój nowy system operacyjny - Chrome OS. Poniżej zebrałem chyba wszystko, co chcielibyście wiedzieć na temat tego produktu.

czas
czas
Krzysztof Bartnik

Zgodnie z ostatnimi zapowiedziami, wczoraj odbyła się konferencja prasowa, na której Google ujawniło światu swój nowy system operacyjny - Chrome OS. Poniżej zebrałem chyba wszystko, co chcielibyście wiedzieć na temat tego produktu.

Chrome OS to system skierowany do użytkowników ceniących szybkość i mobilność, co oznacza nakierowanie wyłącznie na bijące w ostatnim czasie rekordy popularności netbooki oraz aplikacje działające w sieci. Tak jak zapowiadało Google, ich rozwiązanie jest solidnym rozbudowaniem przeglądarki internetowej, a okrojenie systemu z niepotrzebnego oprogramowania pozwala na uruchamianie go w jedyne 7 sekund (kolejne trzy zajmie odpalenie Chrome)!

Dzięki Chrome OS będzie można zapomnieć o przykrej konieczności odzyskiwania danych po uszkodzeniu posiadanego sprzętu. Wszystkie dane użytkownika mają być bezpiecznie przechowywane "w chmurze", a po wymianie komputera na nowy (oczywiście z OS-em Google) wystarczy skorzystać ze swojego loginu i hasła, by dostać się do zapisanych informacji.

Jak wygląda Chrome OS w akcji?

Video demo of Google Chrome OS, Taken At Mountain View Debut

Google Chrome OS UI Concept Video

Świetnie rozwiązano też kwestie bezpieczeństwa. Dzięki temu, że wszystkie narzędzia w systemie działają online (przeglądarka, Google Docs, etc.) nikt niepożądany nie będzie mógł w łatwy sposób dostać się do aplikacji i w nich namieszać. Z drugiej strony to oznacza zablokowanie innych przeglądarek niż Chrome oraz wybieranie przez Google, do jakiego oprogramowania dostęp mają mieć użytkownicy. Podczas prezentacji uruchomiono sieciowego Excela Microsoftu, także raczej na pewno ograniczanie twórców software'u nie obejmie tych działających online.

Google Chrome OS - klucz do sukcesu to prostota:

Google Chrome OS - KeepIng It Simple

System firmy powstaje na zasadzie open source, co oznacza, że w projekt są zaangażowani programiści i producenci z całego świata. Chrome OS nie będzie wspierać aplikacji przygotowanych z myślą o Androidzie (inny system operacyjny Google).

Po co w ogóle Google tworzy swój system operacyjny? Oto rozwiązanie zagadki:

Co warto podkreślić, system Chrome OS ma być darmowy, a Google i tak zarobi wtedy, kiedy użytkownik skorzysta z Internetu. Całość powinna pojawić się na rynku za około 12 miesięcy. Do tego czasu deweloperzy powinni rozwiązać wszystkie problematyczne kwestie związane z kompatybilnością różnych komputerów (podczas prezentacji Chrome OS działał na netbooku Eee PC) oraz jeszcze bardziej usprawnić dotychczasowe rozwiązania.

Pełny zapis konferencji dostępny jest na łamach TechCrunch. Jeżeli chcecie obejrzeć materiał wideo to zapraszam poniżej:

Google Chrome OS Open Source Project Announcement

Dla mnie Google dzięki Chrome OS spełni swoje największe marzenie, tj. będzie absolutnie wszystko wiedzieć o swoich użytkownikach. Z jednej strony mowa o bezpieczeństwie, a z drugiej wszystkie informacje ludzie będą musieli trzymać w zewnętrznej firmie (coś tu nie gra). Cieszy za to przygotowanie rozwiązania dedykowanego konkretnie netbookom - wszystkie "większe" systemy zwyczajnie do nich nie pasują. Google atakuje nisze i pewnie dobrze na tym wyjdzie.

Źródło: TechCrunch

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.