Ciekawe święta na świecie

Ciekawe święta na świecie
Paulina Tyburska

22.09.2010 14:19

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Pisałam niedawno o świętach narodowych w Ameryce Północnej. Tym razem postanowiłam przyjrzeć się interesującym świętom, jakie obchodzi się w innych rejonach kuli ziemskiej.

Pisałam niedawno o świętach narodowych w Ameryce Północnej. Tym razem postanowiłam przyjrzeć się interesującym świętom, jakie obchodzi się w innych rejonach kuli ziemskiej.

W drugi poniedziałek stycznia w Japonii obchodzi się Święto Pełnoletności Seijin-shiki. W Japonii dorosłym według prawa zostaje się w wieku 20 lat. Powyższe święto zostało ustanowione w 1948 roku.

Również w Japonii obchodzi się kolejne, dość nietypowe święto, a mianowicie - Dzień Zdrowia i Sportu -Taiiku no hi. Co roku w drugi poniedziałek października Japończycy jeszcze bardziej niż zwykle czczą aktywny tryb życia i uprawnianie sportów. Dzień ten ma upamiętniać Letnie Igrzyska Olimpijskie w Tokio z 1964 roku.

W trzeci poniedziałek września także w Japonii ustanowione jest święto Keiro no hi, czyli Dzień Szacunku dla Starszych.

Tango-no Sekku, współcześnie obchodzone 5 maja, jest japońskim Dniem Dziecka. Jednak aż do 1948 roku był to Dzień Chłopca i wciąż w wielu miejscach kraju jest praktykowany jako jednopłciowe święto.

Wracając na europejskie podwórko od niedawna, bo od 2000 roku mamy Europejski Dzień Sąsiada. Obchodzi się je w ponad 30-tu krajach w ostatni wtorek maja. Inicjatywę zapoczątkowała francuska organizacja Europejska Federacja dla lokalnej Solidarności (EFLS). Ma zachęcać do nawiązywania kontaktów z ludźmi, którzy mieszkają obok nas, ale z którymi w codziennym życiu się mijamy bez słowa.

Jak to wygląda w innych krajach:

European Neighbours Day

Są to dość nietypowe obchody, jednak najdziwniejsze święto z jakim się zetknęłam nazywa się Frozen Dead Guy Days, tłumacząc na polski - Dni Zamrożonego Zmarłego. Od 2002 roku w pierwszy weekend marca mieszkańcy miasta Nederland w amerykańskim stanie Kolorado upamiętniają jednego ze swych historycznych mieszkańców.

W 1989 roku córka i wnuk  Bredo Morstøla przewieźli swojego zmarłego ojca i dziadka z Norwegii do Nederland. Martwy mężczyzna przyleciał do Ameryki obłożony suchym lodem. Następnie jednak przetrzymywali jego ciało w ciekłym azocie.  w 1993 roku nieboszczyk stał się sensacją. Jak do tego doszło?

Wspomniana córka i wnuk zamierzali założyć własne przedsiębiorstwo krioniczne, niestety z powodu braku finansów musieli się pożegnać z marzeniami. Wnukowi wygasła wiza i musiał wrócić do Europy, jego matka przetrzymywała własnego ojca w zimnej temperaturze w szopie przy swoim niewyremontowanym i rozpadającym się domu. Kiedy kobieta została eksmitowana, władze miasta odkryły zamrożone ciało jej ojca. Przetrzymywanie zwłok jest w wielu stanach Ameryki nielegalne, jednak dla tego konkretnego przypadku uczyniono wyjątek i co więcej - od tego czasu do szopy (teraz już przebudowanej) dostarczany jest suchy lód, aby ciało utrzymywało się w tych samych (dobrych?) warunkach.

Historię nieboszczyka, opowiedzianą po angielsku, możecie obejrzeć poniżej:

Story of "Frozen Dead Guy" in Colorado

Podczas festiwalu można wziąć udział w wyścigu trumną, paradzie orszaków pogrzebowych, a także upodobnić się do postaci zmarłego i wygrać konkurs na jego sobowtóra. Tamtejsza lodziarnia natomiast przygotowuje specjał o nazwie 'Zamarznięty Martwy Człowiek'.

Frozen Dead Guy Days festival slide show

Nie mogę wyjść z podziwu, jak ludzie mogą dobrze bawić się na święcie o takiej nazwie! Jednak już wiem, gdzie się wybiorę, jak tylko moja noga postanie na amerykańskiej ziemi. Muszę tylko dobrze wcelować w koniec marca. Na koniec jeszcze jedna relacja z tego...hm...wyjątkowego miejsca:

Frozen Dead Guy Days

Czytałam o powyższym świecie na wielu stronach, obejrzałam kilka filmików i nadal nie mogę uwierzyć, że to prawda. Chyba już teraz powinnam szukać lotów do Nederland.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także