Co nowego w Windows 7
W sieci trwa dyskusja o tym czy Windows 7 będzie całkiem nowym systemem, czy tylko ulepszoną Vistą. Co prawda w Windows 7 znajduje się wiele narzędzi i mechanizmów, które są jedynie poprawionymi wersjami tych, jakie były już obecne w poprzedniej wersji systemu, ale znajdą się też takie, które są całkiem nowe. Oto kilka przykładów takich aplikacji.
W sieci trwa dyskusja o tym czy Windows 7 będzie całkiem nowym systemem, czy tylko ulepszoną Vistą. Co prawda w Windows 7 znajduje się wiele narzędzi i mechanizmów, które są jedynie poprawionymi wersjami tych, jakie były już obecne w poprzedniej wersji systemu, ale znajdą się też takie, które są całkiem nowe. Oto kilka przykładów takich aplikacji.
Bezpieczeństwo
Poprawiono przede wszystkim działanie Kontroli Konta Użytkownika. Wielu użytkowników narzekało na ciągle wyświetlane przez UAC komunikaty, pytające o zezwolenie na przeprowadzenie operacji. W nowej odsłonie Windowsa ilość zapytań ma spaść o ok. 30 proc. Co ważne, UAC będzie modyfikowalny - w Viście można go było jedynie wyłączyć. Zmniejszono także liczbę aplikacji, które w Viście można było uruchomić jedynie posiadając uprawnienia administratora, a funkcja szyfrowania danych została poszerzona o możliwość wykorzystania jej np. w przypadku pendrive'ów. Poprawkom uległ także Windows Defender, który ma chronić przez szpiegowskim oprogramowaniem - aplikacja otrzyma nowe narzędzia mające pomóc w niwelowaniu zagrożenia.
Nawigacja i interfejs
Poprawiona została także nawigacja i interfejs. Zmian doczekał się pasek boczny, który jest teraz systemem gadżetów. Wszystkie aplikacje jakie oferuje można oczywiście modyfikować i przenosić je w dowolne miejsce na pulpicie. Aero Peek umożliwia natomiast wyświetlanie ich w postaci przezroczystych okien. Ta ostatnia funkcja działa podobnie jak przycisk pokaż pulpit - oczyszcza pulpit ze znajdujących się na nim okien. Kolejną z funkcji jest Aero Snap, która
pozwala na zarządzanie oknami za pomocą gestów. Przykładem niech będzie przeciągnięcie okna programu do górnego rogu ekranu - nastąpi maksymalizacja. Ostatnia na liście - Aero Shake, pozwala na minimalizację okien.
Stabilność i działanie
Poprawiona została m.in. opcja diagnozowania i naprawiania błędów. Ponadto sprawiono, że bateria w laptopach będzie mogła pracować dłużej. Aby było to możliwe system np. po przejściu w stan uśpienia wyłącza więcej procesów i wstrzymuje działanie niektórych programów. Natomiast urządzenia zewnętrze są traktowane jako jedna grupa - pozwala to na łatwiejsze zarządzanie i korzystanie. Bardzo przydatna będzie też możliwość backupu systemu dzięki wykorzystaniu sieci. Dzięki temu unikniemy potrzeby używania do tego dysku twardego.
Multimedia
Poprawiony zostaną także Windows Media Player oraz Windows Media Center. Interfejst WMP 12 jak i WMC będzie przerobiony przez co stanie się bardziej intuicyjny. Do odtwarzacza dodano także funkcję play-to, która pozwala przesłać pliki multimedialne do każdego (kompatybilnego) urządzenia pracującego w sieci. WMC będzie ponadto współpracował z Multi-Touch. Na ekranie będzie także wyświetlana wirtualna klawiatura, która będzie poszerzać paletę funkcji pilota Media Center. Ponadto wprowadzono narzędzie do sortowania multimediów, które umożliwia znalezienie pliku np. po jego długości czy dacie utworzenia.
Nowości
- AppLocker
AppLocker to funkcja mająca poprawić bezpieczeństwo. Jej zadaniem jest niepozwalanie na uruchamianie programów, które mogą być potencjalnym zagrożeniem i pozwalać np. na wyciek danych. W firmach programy powinny być uruchamiane z poziomu zwykłego użytkownika, który nie posiada przywilejów. Zdarza się jednak, że administracja musi komuś takie prawa przyznać. Aby chronić system, mogą oni wskazać programy, które programy mogą być uruchamiane, a jakie AppLocker ma uznać za potencjalnie niebezpieczne. Te drugie po wskazaniu będą zablokowane, a użytkownik nie będzie mógł ich uruchomić.
- Action Center
Ta aplikacja ma pomagać rozwiązywać wszelkie problemy. Działa na podobnej co Centrum bezpieczeństwa zasadzie. Opcje są podzielone na dwie kategorie: Security (ochrona) i Maintenance (konserwacja systemu). Wszystko ma sprawić, że rozwiązywanie jakichkolwiek problemów będzie łatwiejsze, a użytkownik nie będzie musiał grzebać w różnych miejscach systemu, aby znaleźć rozwiązanie.
- Jump lists
Pasek zadań ma zyskać nowe funkcje dzięki Jump lists. Ma ona przede wszystkim ułatwić dostęp do ostatnio używanych materiałów, jak muzyka czy wideo. Kiedy klikniemy prawym przyciskiem myszy na ikonę dowolnej aplikacji, wyświetli się lista zawierająca spis ostatnio używanych elementów, jakich używał wybrany program. Oczywiście każda z aplikacji będzie sprawiała, że lista będzie wyglądała inaczej. Używając ją wraz z Internet Explorerem 8 zobaczymy ostatnio odwiedzane strony, a w przypadku Windows Media Player 12 - przeglądane przez nas media. Podobnie jak w przypadku AppLockera, lista ta będzie mogła być dostosowywana do indywidualnych potrzeb.
- Biblioteki
Nowe możliwości ma uzyskać także Explorer Windows. Wprowadzono do niego nową funkcję - biblioteki. Ma to ułatwić dostęp do najważniejszych plików, nawet z poziomu Mojego Komputera. W nie będzie można w nich umieścić skrótów do aplikacji i linków. Przyczyną jest budowa funkcji oparta o możliwości indeksowania i wyszukiwania Windows.
- Windows Multi-Touch
Jeszcze jedną nową technologią jest Multi-Touch. Na razie wiadomo jedynie, że umożliwi ono pełną interakcję z komputerem. Mają do tego służyć wyłącznie ręce, a funkcja będzie wykorzystywana przede wszystkim w urządzeniach mobilnych.
Źródło: IDG