Co zrobić z zasłonami? W ten sposób efektywnie ogrzejesz swój pokój

Ceny ogrzewania rosną z każdym rokiem, dlatego ważne jest, aby używać go rozważnie. Możesz sobie sam zaszkodzić, jeśli zaniedbasz takie kwestie, jak szczelność okien, czy efektywność ogrzewania. O czym koniecznie należy pamiętać?

Jak efektywnie ogrzać pokój i dom?
Jak efektywnie ogrzać pokój i dom?
Źródło zdjęć: © canva.com | Ryan McVay

28.10.2024 10:47

Ogrzewanie pomieszczeń to wyzwanie, zwłaszcza gdy grzejniki znajdują się w miejscach, które utrudniają efektywne rozchodzenie się ciepła. Często są one umieszczone przy zimnych ścianach, pod nieszczelnymi oknami lub w zimnych kątach pokoju. W takich przypadkach ciepło ma trudną drogę do pokonania, a zasłony mogą dodatkowo utrudniać jego rozprzestrzenianie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Efektywne ogrzewanie a zasłony w pokoju

Powszechnym błędem jest zasłanianie grzejników domowymi sprzętami, takimi jak łóżka, kanapy, szafki czy stoliczki. Zasłony tworzą rodzaj namiotu nad grzejnikiem, w którym ciepło zostaje uwięzione. W ciągu dnia nie stanowi to problemu, gdyż zasłony zazwyczaj są rozsunięte. Jednak nocą, kiedy zasłaniamy okna, często przypadkowo zasłaniamy również grzejniki.

Aby ciepło mogło swobodnie rozchodzić się po pomieszczeniu, należy unikać zasłaniania grzejników. Warto przeanalizować rozmieszczenie mebli i innych elementów wyposażenia, aby nie blokowały one przepływu ciepła. Istnieją również proste triki, które mogą pomóc w tej kwestii.

Prosty trik na zasłony w pokoju

Użytkowniczka TikToka o imieniu Tallulah pokazała na jednym z filmików sprytny sposób na unikanie zasłaniania grzejników zasłonami nocą. Potrzebne będą dwa patyki i sznurek lub drucik do ich związania.

Końce zasłon chwyć pomiędzy dwa patyki, a następnie nawiń na nie materiał, aż osiągniesz pożądaną wysokość – taką, która pozwala jednocześnie zasłonić okno i odblokować kaloryfer.

Dodatkowe sposoby na efektywne ogrzewanie pokoju

Kolejną prostą metodą jest podwijanie zasłon i umieszczanie nadmiaru materiału na parapecie. Dobrym pomysłem jest również obciążenie materiału, aby się nie zsuwał. W ten sposób ciepło będzie mogło swobodnie rozchodzić się po całym pokoju, zapewniając nam komfort termiczny.

Innym praktycznym rozwiązaniem jest umieszczenie za kaloryferem kawałka kartonu owiniętego folią spożywczą. Taki prosty "sprzęt" skutecznie odbija ciepło w kierunku wnętrza pokoju, zapobiegając jego wchłanianiu przez zimną ścianę. Dzięki temu możemy cieszyć się większym ciepłem i jednocześnie zmniejszyć rachunki za ogrzewanie.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.