Prawdziwa rewolucja w izolacji okien. Sporo zaoszczędzisz na ogrzewaniu

Fizycy z Polskiej Akademii Nauk opracowali nowatorskie, niedrogie powłoki termoizolacyjne do szyb, które mogą znacząco ograniczyć utratę ciepła z mieszkań. Dzięki nim, w porównaniu do standardowych okien, można zatrzymać nawet do 50 proc. więcej energii pochodzącej z ogrzewania.

Odkrycie polskich naukowców pozwoli oszczędzić na ogrzewaniu
Odkrycie polskich naukowców pozwoli oszczędzić na ogrzewaniu
Źródło zdjęć: © Pixabay | ri

23.10.2024 | aktual.: 27.10.2024 09:37

Polska Akademia Nauk może pochwalić się naprawdę ciekawym osiągnięciem. Jej fizycy opracowali powłoki termoizolacyjne do szyb, które są zarówno efektywne, jak i niedrogie. Dzięki nim można znacząco ograniczyć straty ciepła w domach, które przez standardowe okna mogą wynosić nawet do 50 proc. energii cieplnej.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Innowacyjne odkrycie prosto z Polski

Zespół prowadzony przez dr. hab. Bartłomieja Witkowskiego, profesora Instytutu Fizyki PAN, stworzył technologię opartą na nanowarstwach domieszkowanego tlenku cynku. Zadaniem tych powłok jest zatrzymywanie ciepła w domu. Mogą być one nakładane bezpośrednio na szkło przez producentów okien. Istnieje też możliwość wytworzenia specjalnej przezroczystej folii, którą można przykleić do już zamontowanych szyb.

Bartłomiej Witkowski podkreśla, że okna stanowią często najsłabszy punkt w izolacji cieplnej budynku, ponieważ przez nie ucieka najbardziej energia z ogrzewania.

Przez szybę z naszą powłoką uciekać będzie do czterech razy mniej ciepła niż przez taką samą szybę bez powłoki - podkreśla profesor.

Przy tym doskonała transparentność szyby nie jest naruszona, co przekłada się na znaczące oszczędności.

Nowe filtry a inne rozwiązania

Promieniowanie podczerwone jest głównym nośnikiem ciepła, co można zaobserwować na termowizyjnych zdjęciach budynków, gdzie okna są najbardziej wyrazistym źródłem ciepła. Na tej podstawie pojawił się pomysł opracowania filtrów, które skutecznie zmniejszą przenikanie tego promieniowania.

Prof. Witkowski zwraca uwagę, że na rynku są już filtry poprawiające izolację okien, stosowane np. w samochodach, lecz ich cena jest zaporowa dla zwykłych domów.

Są na rynku dwa dobre rozwiązania, które rzeczywiście przyczyniają się do oszczędności. Ich minusem jest jednak nietrwałość i to, że nie da się ich nałożyć na gotowe okna. Muszą być one bowiem nakładane na wewnętrzną część okien w kontrolowanych warunkach, bo dostęp do tlenu błyskawicznie je degraduje. - Właściwości termoizolacyjne tych konkurencyjnych folii znikają też zwykle po kilku latach użytkowania - podsumowuje profesor Witkowski.

Rozwiązanie stworzone przez PAN jest odpowiedzią na te wyzwania: podobnie efektywne i przystępne cenowo, ale znacznie bardziej trwałe i możliwe do zastosowania w już zainstalowanych oknach.

Koszty ogrzewania mocno w górę

Polscy naukowcy proponują technologię osadzania nanowarstw tlenku cynku metodą ALD, która wymaga użycia reaktora do nanoszenia ich na szyby. Tego rodzaju reaktory są dostępne w seryjnej produkcji i wykorzystywane m.in. w branży fotowoltaicznej.

Dla wielu gospodarstw domowych skaczące ceny ogrzewania stanowią duże obciążenie finansowe, co pogłębia jeszcze kryzys energetyczny.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.