CSIRT KNF wydało ostrzeżenie dla użytkowników Facebooka. Dowiedz się, jak uniknąć oszustwa
CSIRT KNF ostrzega użytkowników Facebooka przed fałszywymi reklamami podszywającymi się pod ogłoszenia od administracji Lotniska Chopina. Ich treści sugerują możliwość wzięcia udziału w licytacjach zagubionych bagaży. W rzeczywistości jest to sposób na wyłudzanie danych kart płatniczych. Dlatego KNF ostrzega, aby zachować szczególną ostrożności przy przeglądaniu ofert w mediach społecznościowych.
14.05.2024 18:13
Internetowi oszuści założyli fikcyjny profil na Facebooku, który podszywał się pod administrację Lotniska Chopina. Za jego pośrednictwem zaczęli zamieszczać fałszywe oferty sprzedaży zagubionych bagaży. Zainteresowane osoby nakłaniane są do wypełnienia ankiety i formularza. Jeśli tego dokonają, to przekażą w ten sposób przestępcom swoje dane osobowe i numery kart płatniczych.
Gdy sprawcy mają już dostęp do tych cennych informacji, mogą szybko zacząć wydawać środki z konta ofiary lub użyć jej karty do opłacenia abonamentów różnych usług. Często nie decydują się oni wcale na wypłacanie wysokich sum. Wynika to prawdopodobnie z faktu, że osoba poszkodowana może nawet przez dłuższy czas nie zauważyć braku mniejszych sum. W efekcie czasami trudno jej się szybko zorientować, że padła ofiarą oszustwa.
CSIRT KNF radzi jak ustrzec się przed oszustwem
Komisja Nadzoru Finansowego (KNF), a dokładniej jej zespół CSIRT KNF, opublikowała ostrzeżenie dotyczące fałszywych profili na Facebooku, które podszywają się pod Lotnisko Chopina. W komunikacie dokładnie wyjaśniono, na czym polegał mechanizm oszustwa. Wskazano w nim również na konieczność zgłaszania podejrzanych profili i aktywności do administratorów platformy oraz odpowiednich służb.
Należy zachować szczególną ostrożność wobec ofert pojawiających się w internecie, zwłaszcza gdy wydają się wyjątkowo korzystne. Często są to próby oszustwa, które najlepiej jest zignorować. Poza tym należy pamiętać o tym, aby nie udostępniać swoich danych osobowych ani finansowych na niesprawdzonych stronach internetowych i zawsze kontaktować się bezpośrednio z oficjalnymi instytucjami w przypadku jakichkolwiek wątpliwości.
Artykuł będzie kontynuowany po zaprezentowanym materiale video.
Fałszywe reklamy to tylko jedno z zagrożeń, jakie czekają na użytkowników Facebooka. Oszuści wykorzystują chętnie także czat, na którym podszywają się pod naszych znajomych, których konta wcześniej przejęli. Zwracają się oni wówczas z prośbą o natychmiastowe pożyczenie pieniędzy pod pozorem pilnej potrzeby. Najczęściej ma to formę wymuszenie kodu Blika.
Dlatego, zanim zdecydujesz się przekazać pieniądze, zweryfikuj tożsamość osoby, która się z Tobą kontaktuje. Możesz zadzwonić do znajomego lub skontaktować się z nim za pomocą innego kanału komunikacji. Uważnie czytaj także wiadomości. Oszuści często posługują się nietypowym językiem lub robią błędy, które mogą wskazywać na próbę oszustwa.
Jakie są inne popularne metody oszustw na Facebooku?
Poza fałszywymi reklamami i podszywaniem się pod znajomych do popularnych oszustw na Facebooku należą także m.in. oszustwa związane z quizami i grami: Niektóre quizy i gry na Facebooku mają na celu wyłudzenie informacji, które mogą być używane do włamań na konta lub odpowiedzi na pytania bezpieczeństwa. Innym typem oszustw są oszustwa charytatywne. Wykorzystując kryzysy, oszuści tworzą fałszywe strony i prośby o datki na rzekome cele charytatywne. Pieniądze trafiają bezpośrednio do oszustów zamiast do potrzebujących.
Należy wystrzegać się także oszustw inwestycyjnych. Oszuści zachęcają do inwestycji w fałszywe schematy, takie jak kryptowaluty, obiecując ogromne zyski. Ofiary tracą swoje pieniądze na rzecz oszustów. Popularne są także oszustwa związane z zakupami na Facebook Marketplace. Oszuści tworzą fałszywe ogłoszenia sprzedaży przedmiotów, których nigdy nie dostarczają po otrzymaniu płatności. Często wymagają przedpłaty lub płatności za pośrednictwem niezabezpieczonych metod.