Ctrl + Alt + Del. Poznajcie człowieka, który wymyślił ten komunikat

Ctrl + Alt + Del. Poznajcie człowieka, który wymyślił ten komunikat
Łukasz Michalik

08.09.2014 07:20

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Blue Screen of Death (BSoD), czyli niebieski ekran śmierci to widok dobrze znany użytkownikom wcześniejszych wersji Windowsa i dość często mylony jest z innym, podobnym komunikatem, sugerującym zamknięcie aplikacji lub restart komputera. Kto wpadł na pomysł, by informację o krytycznym błędzie prezentować w taki właśnie sposób?

BSoD przez długie lata był zmorą użytkowników Windowsa. Niebieski ekran z informacją o problemie potrafił pojawić się w najmniej oczekiwanym momencie. Wielokrotnie potwierdzał prawo Murphy’ego i doprowadzał do bezsilnej wściekłości osoby, które w ten właśnie sposób traciły niezapisane dokumenty czy postępy w grze.

W czasach Windowsa 95, 98, Millenium czy XP był dość powszechnym widokiem. Komu go zawdzięczamy? Po latach ujawniono osobę, która wpadła na pomysł by komunikat o problemach przedstawić w takiej właśnie formie.

Obraz

Okazuje się, że był nią Steve Ballmer, który w czasie prac nad Windowsem 3.1 skrytykował informację o błędzie, przygotowaną przez zespół programistów. Jeden z nich, Raymond Chen, zaproponował wówczas Ballmerowi, by sam przygotował lepszy komunikat.

Steve przyjął wyzwanie i opracował własną wersję informacji, przedstawianej użytkownikowi w przypadku problemu systemu – ta właśnie wersja została uznana za lepszą od wcześniejszej propozycji i trafiła do Windowsa jako komunikat o konieczności restartu, uruchamianego sekwencją Ctrl + Alt + Del (co istotne, choć komunikat wyglądał podobnie, nie był to BSoD!).

Na szczęście kolejne wersje systemu przyniosły znacząca poprawę stabilności, a wraz z pojawieniem się Windowsa 8 niebieski ekran śmierci został znacznie uproszczony i zamiast szczegółowych informacji prezentuje jedynie ogólny komunikat, wskazówkę co do dalszego postępowania i smutną emotikonkę.

W artykule wykorzystałem informacje z serwisów SlashGear, Engadget i MSDN.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (16)
Zobacz także