Cukrem będziemy wykrywać toksyny cholery

W pewnym sensie badanie wykrywające toksyny cholery rzeczywiście jest podobne do zwyczajnego słodzenia herbaty czy kawy, ponieważ cukier należy wsypać do wody. Tyle tylko, że nie będzie to zwyczajny cukier kryształ.

bakterie cholery, fot.: Wikipedia
bakterie cholery, fot.: Wikipedia
Katarzyna Kieś

W pewnym sensie badanie wykrywające toksyny cholery rzeczywiście jest podobne do zwyczajnego słodzenia herbaty czy kawy, ponieważ cukier należy wsypać do wody. Tyle tylko, że nie będzie to zwyczajny cukier kryształ.

Cukrem, którego naukowcy z University of Central Florida użyli do wykrywania toksyn cholery, jest dekstran – rozpuszczalny w wodzie wielkocząsteczkowy polimer glukozy, który stosowany bywa jako płyn krwiozastępczy. Naukowcy pokryli molekuły dekstranu nanocząstkami żelaza. Tak zmodyfikowany dekstran należy dodać do badanej wody.

Jeśli w badanej próbce znajdują się toksyny cholery, będą one wiązać się z nanocząstkami żelaza na dekstranie. Zareagują w ten sposób, ponieważ cząstka dekstranu ma budowę podobną do receptora toksyny cholery, który znajduje się w jelitach ofiary. Ot, cała filozofia.

Wykrywanie będzie tanie; ma być też skuteczne i wiarygodne, a urządzenia rejestrujące wyniki badania mają również nie obciążać kieszeni służb sanitarnych. W dodatku mają być małe i przenośne.

Co więcej, jak wynika z innych badań, sam dekstran może być również lekiem na cholerę, pod warunkiem że zostanie podany pacjentom we wczesnym stadium rozwoju choroby.

Na ile te wszystkie rewelacje okażą się skuteczne w praktyce, dowiemy się za jakiś czas. Teraz prowadzone są badania, które mają potwierdzić skuteczność cukrowej metody wykrywania cholery. Jeśli wszystko będzie OK, świat zyska niezwykłe narzędzie do walki z choróbskiem, które co roku powoduje śmierć ponad 100 tysięcy ludzi.

Źródło: pollutiononline

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.