Cyberpunk, koronawirus, druk 3D. Będziecie zaskoczeni, gdy zobaczycie, kiedy po raz pierwszy użyto tych słów

Cyberpunk, koronawirus, druk 3D. Będziecie zaskoczeni, gdy zobaczycie, kiedy po raz pierwszy użyto tych słów21.10.2020 11:20
Cyberpunk, koronawirus, druk 3D. Będziecie zaskoczeni, gdy zobaczycie, kiedy po raz pierwszy użyto tych słów
Adam Bednarek

Strona merriam-webster.com pozwala sprawdzić, kiedy dane słowo po raz pierwszy pojawiło się w druku. Kalendarium jest niezwykle ciekawe, bo pokazuje, jak dawno myślano o technologiach, które dziś są naszą codziennością.

Merriam-Webster to specjaliści od podręczników i słowników. Ich baza danych jest więc godna zaufania. Na stronie możemy zobaczyć, kiedy po raz pierwszy dane słowo pojawiło się w druku.

Jest nawet możliwość wybrania roku i sprawdzenia, jakie wyrazy wówczas się pojawiły. To bardzo ciekawa zabawa.

Jak np. dowiedziałem się, że w roku moich urodzin w prasie lub książkach można było po raz pierwszy przeczytać o takich pojęciach jak drukowanie 3D, biohacking, HTML, PDF czy photoshop. Pojawiło się też pojęcie hacktivismu.

Sprawdzanie różnych lat jest bardzo ciekawą zabawą. Np. cyberpunk opisano w 1983 roku. I wszystko się zgadza, wszak imię idei dał Bruce Bethke w swoim opowiadaniu z 1983 roku – "Cyberpunk".

Z kolei koronawirus opisano po raz pierwszy w 1968 roku, a Auto-Tune w 1997 roku. Czyli zanim efekt można było usłyszeć w ponadczasowym hicie "Believe" autorstwa Cher z 1998 roku.

To bardzo ciekawe źródło informacji pozwalające zobaczyć, kiedy dana technologia zaczęła się pojawiać w masowej wyobraźni. Ostrzegam, bo kalendarium może zabrać kilka minut z życia, gdy będziemy sprawdzać, czym świat żył w konkretnym roku.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)