Cyfropedia: co to jest dekoder DVB-T

Cyfropedia: co to jest dekoder DVB‑T

Cyfropedia: co to jest dekoder DVB-T
Blomedia poleca
01.07.2011 14:21

Wpis gościnny z Multi-blog.pl. DVB-T to skrót pochodzący od angielskiego terminu Digital Video Broadcasting-Terrestial, który oznacza cyfrowe nadawanie obrazu z nadajników naziemnych. Standard ten został po raz pierwszy zastosowany w 1997 roku i jest wciąż rozwijany.

Wpis gościnny z Multi-blog.pl. DVB-T to skrót pochodzący od angielskiego terminu Digital Video Broadcasting-Terrestial, który oznacza cyfrowe nadawanie obrazu z nadajników naziemnych. Standard ten został po raz pierwszy zastosowany w 1997 roku i jest wciąż rozwijany.

W DVB-T cyfrowe video, dźwięk i dane dodatkowe (np. opisy programów) są przesyłane w strumieniu transportowym MPEG. Do kompresji audio/video w polskiej telewizji naziemnej stosuje się standard MPEG-4 (H.264). W krajach, które wprowadziły telewizję cyfrową wcześniej, wykorzystywany jest starszy standard MPEG-2.

Do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej potrzebny jest dekoder (tuner) DVB-T z możliwością dekodowania video przesyłanego w MPEG-4 (H.264). Dekodery takie występują w trzech wersjach:

  • jako tunery wbudowane w telewizor lub monitor,
  • jako osobne urządzenia (set-top boxy) podłączane do telewizora,
  • jako tunery USB, podłączane do komputera,

Zdecydowana większość sprzedawanych obecnie telewizorów jest wyposażona w tuner DVB-T MPEG-4 (H.264). W modelach sprzedawanych kilka lat temu instalowano tunery dekodujące starszy standard MPEG-2. Dlatego nie można na nich oglądać telewizji cyfrowej (jest tylko dźwięk). Rozwiązaniem jest zakup set-top boxa lub tzw. modułu transkodującego z MPEG-4 na MPEG-2.

W sprzedaży były też (i są nadal) telewizory oznaczone jako HD Ready. Symbol ten oznacza, że nie są one wyposażone w tuner DVB-T. Do takich telewizorów konieczny jest zakup set-top boxa, chyba, że ma on służyć np. wyłącznie jako odbiornik telewizji kablowej, gdzie dekoder dostarcza operator.

Oferta dekoderów DVB-T w wersji set-top box jest obecnie bardzo szeroka. Ceny zaczynają się od ok.170 zł a kończą na ok.700 zł. Najtańsze są dekodery niedające możliwości odbioru obrazu HD i wielokanałowego dźwięku Dolby Digital w standardzie AC-3 i E-AC-3. Umożliwiają one odbiór programów cyfrowych w standardowej rozdzielczości (SD) z dźwiękiem stereo (MP2).

Obecnie takie parametry wystarczą do odbioru wszystkich programów naziemnej telewizji cyfrowej nadawanych w Polsce, ponieważ żaden z nich nie jest emitowany w wysokiej rozdzielczości (HD), a wszystkie mają dźwięk stereo (przy niektórych, równolegle, jest także nadawany dźwięk Dolby Digital AC-3). Należy jednak pamiętać, że telewizja cyfrowa szybko się rozwija i za kilka lat dostępne będą już kanały HD z dźwiękiem Dolby Digital. Jeśli nadawcy przestawią się szybko na te standardy, tanie dekodery mogą okazać się bezużyteczne.

Kolejna wersja dekodera DVB-T to tuner USB do komputera. Umożliwia on odbiór programów naziemnej telewizji cyfrowej (a także analogowej) na pecetach i – w innej wersji – także na Macintoshach. Tuner taki przypomina wyglądem zwykły pendrive z dodatkowym wyjściem do anteny zewnętrznej. W zestawie znajduje się także płytka z oprogramowaniem, które należy zainstalować na komputerze, by móc oglądać naziemną telewizję cyfrową. Ceny takich dekoderów wynoszą obecnie ok. 160-170 zł.

Dekodery DVB-T, zarówno w wersji set-top box, jak i USB, umożliwiają zwykle nagrywanie programów telewizji cyfrowej (funkcja PVR): na zewnętrzną pamięć (pendrive) lub na dysk komputera. Mają także wiele innych funkcji, których nie ma telewizja analogowa: przewodnik po programach, opisy programów, funkcję teletekstu, PIP (obraz w obrazie) itp.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)