Czy to plan ataku nuklearnego?

Czasami rzeczy niesamowite i intrygujące docierają do nas niezamierzenie. Można powiedzieć, że przez przypadek. Jedno wiem na pewno: przypadek czy nie, ale dobrze się stało, że ten obrazek ujrzał światło dzienne.

Facebook-Friends-Map
Facebook-Friends-Map
Jakub Tabaczewski

14.12.2010 21:00

Czasami rzeczy niesamowite i intrygujące docierają do nas niezamierzenie. Można powiedzieć, że przez przypadek. Jedno wiem na pewno: przypadek czy nie, ale dobrze się stało, że ten obrazek ujrzał światło dzienne.

Paul Butler jest stażystą. Pracuje jako inżynier w dziale infrastruktury danych największego serwisu społecznościowego na świecie. Pewnego dnia wpadł na pomysł, aby nałożyć na jeden szablon 10 milionów losowo wybranych połączeń, które generują użytkownicy Facebooka.

Już po kilku minutach renderowania pojawił się wynik. Osłupiałem. Dane zamieniły się w zaskakująco szczegółową mapę świata, na której widać nie tylko kontury kontynentów, ale i niektóre granice między państwami.

Trudno opisać zdziwienie Paula, gdy zobaczył efekt końcowy swojej pracy. Co ciekawe, twórca wizualizacji nie nałożył danych na żadną mapę - zarysy kontynentów pojawiły się same! Efekt eksperymentu Paula jest zaskakująco widowiskowy. Koniecznie zobaczcie go tutaj w powiększeniu.

Źródło: facebook.com

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.