Czy wiesz, że... wkrótce będzie można oddać mocz do baku samochodu?

Czy wiesz, że... wkrótce będzie można oddać mocz do baku samochodu?

tankowanie
tankowanie
Marcin Krzewicki
10.07.2010 10:00, aktualizacja: 11.03.2022 14:07

Przecież nie oddam moczu do baku, żeby tam pojechać! Tak często mówią kierowcy, którzy najbardziej odczuli podwyżkę cen paliw w ciągu ostatnich lat. Jednak paliwa przyszłości będą mogły być produkowane właśnie z moczu.

Przecież nie oddam moczu do baku, żeby tam pojechać! Tak często mówią kierowcy, którzy najbardziej odczuli podwyżkę cen paliw w ciągu ostatnich lat. Jednak paliwa przyszłości będą mogły być produkowane właśnie z moczu.

Na takie "życiowe rozwiązanie" wpadło kilka mądrych głów z uniwersytetu w Ohio. Otóż udowodnili, że można wytwarzać paliwo z moczu. Konkretnie chodzi o paliwo wodorowe. Na dodatek nowa technologia wyeliminowałaby szkodliwe dla środowiska skutki produkcji.

Zasada wytwarzania paliwa ze "złocistego płynu", którego jest w brud w ściekach komunalnych, jest dość prosta. Wodór z moczy można pozyskać w taki sam sposób jak z wody, czyli z elektrolizy. Rozwiązanie to jest dość sensowne, ponieważ w samym moczniku znajdują się po 4 atomy wodoru na każdą jego cząsteczkę.

Aby wydobyć drogocenny pierwiastek z wyżej wymienionego ścieku komunalnego należy utlenić mocznik za pomocą elektrody wyprodukowanej na bazie niklu. Wymaga to śmiesznie niskiego napięcia rzędu 0,37V. Wygląda to tak, ze CO2 reaguje z wodorotlenkiem potasu tworząc węglan potasu. Dlatego też dwutlenek węgla nie trafia do atmosfery, a energia potrzebna do przeprowadzenia elektrolizy jest 4-krotnie mniejsza, niż w przypadku uzyskania wodoru z wody!

Technologia jest na tyle mało skomplikowana, że istnieje możliwość wyposażenia niemalże każdej oczyszczalni ścieków w system odzyskiwania wodoru. Skoro jest to takie proste, to może da się zbudować miniaturową wersję tegoż urządzenia i umieścić je tuż obok wlewu do baku? Powiedzenie "tylko lać i jechać" nabrałoby zupełnie nowego znaczenia. Gdyby tylko jeszcze posiadać samochód na wodór. Mam nadzieję, że nowe rozwiązanie nie zostanie zwyczajnie "olane", bo już "jutro" możemy mieć ekologiczne paliwo za marne grosze.

Źródło: physorg

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)