Czy wymazalibyście złe wspomnienia, gdybyście mieli taką możliwość?

Odpowiedź na to pytanie może okazać się bardzo istotna. Badacze z Johns Hopkins University odkryli bowiem sposób, w jaki formują się nasze wspomnienia. Uznali również, że możliwe jest wykasowanie tych wspomnień za pomocą odpowiednich środków chemicznych.

Czy wymazalibyście złe wspomnienia, gdybyście mieli taką możliwość?
Marek Maruszczak

Odpowiedź na to pytanie może okazać się bardzo istotna. Badacze z Johns Hopkins University odkryli bowiem sposób, w jaki formują się nasze wspomnienia. Uznali również, że możliwe jest wykasowanie tych wspomnień za pomocą odpowiednich środków chemicznych.

Za przekazywanie sygnałów bolesnych uczuć odpowiadają proteiny, które z racji swojej niestabilności mogą zostać usunięte. Dotychczasowe terapie stosowane w celu wymazania traumatycznych wspomnień nie gwarantowały trwałego skutku. Zlikwidowanie odpowiednich protein metodą chemiczną lub w procesie terapii behawioralnej byłoby permanentne.

Doświadczenia przeprowadzane na myszach potwierdzają odkrycia uczonych. Zaznaczają oni jednak, że produkcja komercyjnego leku umożliwiającego trwałe zapomnienie wciąż jest dość daleko przed nami, zarówno z powodów praktycznych, jak i etycznych.

Wspomnienia, nawet te najgorsze, są integralną (jak dotąd) "częścią" każdego człowieka. Jeżeli je usuniemy, to nie wiadomo do końca, jaki będzie długofalowy skutek takich działań.

Z drugiej strony traumatyczne przeżycia uniemożliwiają normalne funkcjonowanie wielu ludziom (np. ofiarom gwałtu i pożarów lub żołnierzom). Uczeni zaznaczają również, że być może ta sama metoda mogłaby być wykorzystana do leczenia osób zmagających się z nałogami.

Trudno znaleźć jednoznaczną odpowiedź na pytanie, czy powinniśmy mieć możliwość użycia takiego leku, a jeżeli tak, to w jakich przypadkach. Stąd właśnie tytułowe pytanie. Czy wymazalibyście złe wspomnienia, gdybyście mieli taką możliwość? Jeżeli nie, to czy uważacie, że każdy powinien mieć taką możliwość? A może byłaby to zbyt wielka odpowiedzialność?

Źródło: NeatoramaBaltimore Sun

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.