Czym zajmują się dziś pierwsi pracownicy Facebooka?

Wielkie kariery, zarobione miliardy, ale też spektakularne zniknięcia. Co dzieje się dzisiaj z ludźmi, którzy pomagali Markowi Zuckerbergowi budować Facebooka?

Lubię to (Fot. Flickr/Denis Dervisevic/Lic. CC by)
Lubię to (Fot. Flickr/Denis Dervisevic/Lic. CC by)
Michał Michał Wilmowski

Wielkie kariery, zarobione miliardy, ale też spektakularne zniknięcia. Co dzieje się dzisiaj z ludźmi, którzy pomagali Markowi Zuckerbergowi budować Facebooka?

Business Insider sprawdził, co dzieje się z 20 osobami, które pracowały w Facebooku, kiedy serwis dopiero zaczynał. O większości zapewne nigdy nie słyszeliście, a inne, znane nazwiska na tej liście to naprawdę duże zaskoczenie.

Oto lista najciekawszych byłych pracowników Facebooka.

Andrew McCollum

W firmie od lutego 2004 do września 2006 roku. Był kolegą Zuckerberga z Harvardu, a także współzałożycielem i pierwszym grafikiem Facebooka. Zaprojektował pierwsze logo serwisu. Wraz z Zuckerbergiem pracował również nad projektem Wirehog.

Po odejściu z Facebooka McCollum nie zrobił wielkiej kariery. Próbował szczęścia z projektem JobSpice, pozwalającym pracownikom stworzyć CV w 15 minut. Potem ślad po nim zaginął.

Steve Chen

Co robił Steve Chen, zanim zakładał YouTube'a? Pracował w Facebooku. W firmie Zuckerberga spędził kilka miesięcy w 2005 roku, zajmując się software'em.

Jego dalsze losy wszyscy świetnie znają: w 2005 roku, niedługo po odejściu z Facebooka, wraz z Chadem Hurleyem i Jawedem Karimem założył YouTube'a. W październiku 2006 roku zarobili 1,65 mld dolarów sprzedając serwis Google'owi. Ale to wcale nie było ich rozstanie z e-biznesem.

Ostatnio Chen i Hurley zostali właścicielami Delicious, popularnego serwisu social bookmarkingowego. Odkupili go od Yahoo i planują rozwijać.

Nick Heyman

W firmie od kwietnia 2005 do stycznia 2007 roku na stanowisku dyrektora operacyjnego. Dzięki niemu Facebook poradził sobie z szybkim wzrostem ruchu. Kiedy przyszedł, serwis miał 3 mln użytkowników, kiedy go opuszczał – już 13 mln.

Heyman przeszedł do Twittera, gdzie do dziś jest menedżerem. Nie jest człowiekiem szeroko znanym w mediach – w Sieci trudno znaleźć nawet jego zdjęcie.

Chris Hughes

Jeden ze współzałożycieli Facebooka, a także współlokatorów Zuckerberga z Harvardu. Przez lata był rzecznikiem Facebooka. Potem zbliżył się do polityki.

W 2008 roku Hughes zajmował się stroną MyBarackObama.com, koordynującą kampanię Baracka Obamy w Internecie. Magazyn "Fast Company" nazwał go "dzieciakiem, który zrobił Obamę prezydentem".

W listopadzie 2010 roku założył serwis Jumo, który pomaga użytkownikom znaleźć i ocenić organizacje charytatywne. Strona na razie działa w wersji beta.

Tricia Black

W firmie od marca 2005 do czerwca 2006 roku. Jedna z dwóch kobiet wśród 20 pierwszych pracowników Facebooka. Była wiceprezesem od sprzedaży. Zanim znalazł ją Eduardo Saverin, jeden z założycieli Facebooka, pracowała dla firmy sprzedającej reklamy w studenckich gazetach.

Dzięki niej pojawiły się na Facebooku reklamy wielkich firm, takich jak Apple czy Victoria's Secret. Po doświadczeniu z Facebookiem Tricia Black została niezależną konsultantką.

Adam D'Angelo

Pracował w Facebooku od listopada 2006 do czerwca 2008 roku. Nie należał do grona pierwszych 20 pracowników Facebooka, ale pojawił się w nim na tyle wcześnie, że warto o nim wspomnieć. Tym bardziej, że to nie tylko kumpel Zuckerberga z liceum, ale też człowiek sukcesu.

W czerwcu 2009 roku wraz z Charliem Cheeverem D'Angelo założył serwis Quora, który zajmuje się agregowaniem pytań i odpowiedzi. W marcu 2010 roku w Quorę zainwestował Benchmark Capital, czyniąc ją start-upem wartym 86 mln dolarów. Serwis wciąż się rozwija i dodaje kolejne funkcje.

Kevin Colleran

Ten człowiek jest ciekawy głównie dlatego, że z Facebooka nie odszedł. Jako jedyny pracuje u Zuckerberga od 2005 roku do dziś. W 2004 roku mieszkał wraz z dzisiejszym prezesem firmy w Palo Alto. Zajmuje się globalnymi partnerstwami.

Dustin Moskovitz

W Facebooku od lutego 2004 do listopada 2009 roku. Jeden z założycieli serwisu, dziś posiada już tylko 6% udziałów w nim. Jest o osiem dni młodszy od Zuckerberga, dzięki czemu w 2010 roku został uznany przez magazyn "Forbes" za najmłodszego miliardera na świecie.

W 2008 roku Moskovitz został współzałożycielem firmy nSu. Jego najnowsze dziecko to Asana, aplikacja, która ma ułatwić pracę w grupach i zarządzanie projektami.

Źródło: Business Insider

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.