Czysta energia na miliony lat. Wykorzystają kopalnie

Czysta energia na miliony lat. Wykorzystają kopalnie

Energia geotermalna. Islandia
Energia geotermalna. Islandia
Źródło zdjęć: © Pixabay
30.06.2022 14:29

Naukowcy z MIT opracowali metodę pozyskiwania energii z głębi Ziemi. Ich zdaniem wystarczy jej dla ludzkości na miliony lat. Do pozyskiwania energii geotermalnej wykorzystane mają zostać nieczynne kopalnie.

Energia geotermalna to źródło, które nie jest w Polsce najmocniej eksploatowane. Ilość energii zgromadzonej pod ziemią jest kolosalna. Zdaniem naukowców z Massachusetts Institute of Technology, wystarczy jej na miliony lat. Trzeba ją tylko wydobyć.

W tym celu konieczne jest naprawdę głębokie wwiercenie się w ziemię. Na tyle głębokie, że nie da się go wykonać klasycznymi wiertłami. Spółka Quaise Energy, powołana przez MIT, ma zamiar osiągnąć to dzięki wykorzystaniu promieniowania. Paul Woskov z Centrum Nauki o Plazmie i Fuzji MIT przewodzi całemu projektowi. Jak czytamy na stronie MIT, pracował nad tą technologią przez 14 lat.

Kluczem do sukcesu ma być wykorzystanie żyrotronów. Są to urządzenia, które są w stanie wytworzyć bardzo silne promienie, będące w stanie stopić skały. Wykorzystanie tej technologii pozwoli wykonać głębsze odwierty, a co za tym idzie, dostać się do pokładów ciepła, które pozwolą na generowanie energii na potrzeby ludzi.

Quaise Energy przetestuje swój projekt w porzuconej kopalni w stanie Nowy Jork. Wydrążony szyb pozwoli na pominięcie fazy wiercenia na pewną głębokość i pozwoli przetestować urządzenie przy topieniu skał pod Ziemią. Paul Woskov planuje, by pilotażowy projekt już w 2026 roku zaczął generować energię. Wówczas odwierty miałyby pozwolić na dostanie się do skał o temperaturze 500 stopni Celsjusza.

Zaangażowany w projekt Matt Houde stwierdził, że jeśli uda im się dostać na głębokość 20 kilometrów, będą w stanie wykonywać odwierty na całym świecie. To znaczy, że zamykane kopalnie będą mogły znaleźć drugie życie, tym razem jako elektrownie geotermalne.

Karol Kołtowski, dziennikarz Gadżetomanii

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (91)