Czysta energia na miliony lat. Wykorzystają kopalnie

Naukowcy z MIT opracowali metodę pozyskiwania energii z głębi Ziemi. Ich zdaniem wystarczy jej dla ludzkości na miliony lat. Do pozyskiwania energii geotermalnej wykorzystane mają zostać nieczynne kopalnie.

Energia geotermalna. Islandia
Energia geotermalna. Islandia
Źródło zdjęć: © Pixabay

Energia geotermalna to źródło, które nie jest w Polsce najmocniej eksploatowane. Ilość energii zgromadzonej pod ziemią jest kolosalna. Zdaniem naukowców z Massachusetts Institute of Technology, wystarczy jej na miliony lat. Trzeba ją tylko wydobyć.

W tym celu konieczne jest naprawdę głębokie wwiercenie się w ziemię. Na tyle głębokie, że nie da się go wykonać klasycznymi wiertłami. Spółka Quaise Energy, powołana przez MIT, ma zamiar osiągnąć to dzięki wykorzystaniu promieniowania. Paul Woskov z Centrum Nauki o Plazmie i Fuzji MIT przewodzi całemu projektowi. Jak czytamy na stronie MIT, pracował nad tą technologią przez 14 lat.

Kluczem do sukcesu ma być wykorzystanie żyrotronów. Są to urządzenia, które są w stanie wytworzyć bardzo silne promienie, będące w stanie stopić skały. Wykorzystanie tej technologii pozwoli wykonać głębsze odwierty, a co za tym idzie, dostać się do pokładów ciepła, które pozwolą na generowanie energii na potrzeby ludzi.

Quaise Energy przetestuje swój projekt w porzuconej kopalni w stanie Nowy Jork. Wydrążony szyb pozwoli na pominięcie fazy wiercenia na pewną głębokość i pozwoli przetestować urządzenie przy topieniu skał pod Ziemią. Paul Woskov planuje, by pilotażowy projekt już w 2026 roku zaczął generować energię. Wówczas odwierty miałyby pozwolić na dostanie się do skał o temperaturze 500 stopni Celsjusza.

Zaangażowany w projekt Matt Houde stwierdził, że jeśli uda im się dostać na głębokość 20 kilometrów, będą w stanie wykonywać odwierty na całym świecie. To znaczy, że zamykane kopalnie będą mogły znaleźć drugie życie, tym razem jako elektrownie geotermalne.

Karol Kołtowski, dziennikarz Gadżetomanii

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (91)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.