Czytelnicy Gadżetomanii wybierają najlepsze polskie książki SF i fantasy 2013 roku

Czytelnicy Gadżetomanii wybierają najlepsze polskie książki SF i fantasy 2013 roku

Najlepsze polskie książki SF i fantasy 2013 roku
Najlepsze polskie książki SF i fantasy 2013 roku
Łukasz Michalik
24.12.2013 06:43, aktualizacja: 24.12.2013 08:30

Na przekór tym, którzy wieszczą upadek słowa pisanego przypomnienie polskich książek SF i fantasy, które ukazały się w tym roku.

Co czytać? Nic! – odpowie statystyczny Polak, który obcowanie ze słowem pisanym niechybnie przepłaciłby śmiercią, więc woli nie ryzykować.

Mol książkowy

Na szczęście ktoś te książki jednak czyta i zapewne w tej grupie nie brakuje również czytelników Gadżetomanii. Oto subiektywne zestawienie wartych przeczytania, polskich książek fantasy i SF, które ukazały się w 2013 roku, uzupełnione kilkuzdaniowymi streszczeniami wydawców. Które z wydanych w 2013 roku tytułów zasługują na naszą uwagę? Głosujcie w komentarzach!

  1. „Rzeczpospolita Zwycięska” - Ziemowit Szczerek

„Rzeczpospolita Zwycięska” - Ziemowit Szczerek
„Rzeczpospolita Zwycięska” - Ziemowit Szczerek

Historia alternatywna, w której Polska wygrała II wojnę światową. We wrześniu 1939 roku alianci decydują się wesprzeć Polskę w jej walce z Niemcami. Brytyjskie samoloty bombardują niemieckie miasta. Francuska armia przekracza linię Maginota i uderza na niechronioną Nadrenię niczym rozpędzony walec. W pierwszych dniach listopada Wojsko Polskie maszeruje przez Berlin w triumfalnym pochodzie. Pytanie: co dalej?

  1. „Ołowiany świt” – Michał Gołkowski

„Ołowiany świt” – Michał Gołkowski
„Ołowiany świt” – Michał Gołkowski

Zona - tajemnica, która wciąga, kusi i intryguje. Jej historią jest świat współczesny. Jej dzieci to my. Uniwersum S.T.A.L.K.E.R.a oczami Polaka – stara mleczarnia, martwy cieć, zapomniany kalendarz i wieża w środku lasu. Wchodzisz w to? Zresztą, już jesteś. Wszyscy jesteśmy – stalkerami. Dziećmi Sarkofagu. Tutaj wrogiem jest zło, które może czaić się tuż obok, za naszymi plecami. Może przyjmować różne postaci, imiona i kształty; jednak najstraszniejszym, co możemy spotkać w Zonie - jest człowiek.

  1. „Dreszcz” – Jakub Ćwiek

„Dreszcz” – Jakub Ćwiek
„Dreszcz” – Jakub Ćwiek

Rychu Zwierzchowski wiedzie żywot pasożyta-luzaka - sex drugs and rock n’roll. Pije, pali, gra na streecie i usilnie stara się nie znaleźć poważnej, regularnej pracy. Utrzymuje go córka, która co jakiś czas dba o uzupełnienie jego finansowych potrzeb. Całe życie „Dreszcza” to koncerty i AC/DC ponad wszystko. Są przyjaciele i wrogowie, choć tych drugich rzecz jasna więcej. Aż pewnego dnia „Dreszcz” obrywa piorunem i... zyskuje nowe super moce. Tylko czy to coś zmienia?

  1. „Pułapka Tesli” – Andrzej Ziemiański

„Pułapka Tesli” – Andrzej Ziemiański
„Pułapka Tesli” – Andrzej Ziemiański

Tutaj czas nie ma granic i ram. Gdzieś w tle przechadza się Amy Winehouse. Lars Ericsson poszukuje partnerów w dalekiej Japonii, a Nikola Tesla próbuje walczyć o swoje patenty z Bellem i Edisonem. Prawdziwe testosteron story z intrygującą pułapką w tle.

  1. „Sezon Burz” – Andrzej Sapkowski

„Sezon Burz” – Andrzej Sapkowski
„Sezon Burz” – Andrzej Sapkowski

Historia Geralta wydawała się zamkniętym rozdziałem, o czym wielokrotnie wspominał sam Andrzej Sapkowski. Na szczęście autor nie silił się na karkołomne zabiegi, by kontynuować zakończoną opowieść. Zamiast tego napisał solidny zbiór opowiadań, atrakcyjny zarówno dla starych wielbicieli wiedźmińskiego cyklu, jak i dla całkiem nowych czytelników. I wbrew obawom zrobił to w dobrym, nieurągającym legendzie stylu.

  1. „Szubienicznik” – Jacek Piekara

„Szubienicznik” – Jacek Piekara
„Szubienicznik” – Jacek Piekara

Kto i po co zgromadził obcych sobie ludzi w majątku stolnika Ligęzy? Kto i po co napisał do nich wcześniej dramatyczne listy w imieniu gospodarza? Jakie tajemnice skrywają owi goście i co ich łączy? Zemsta, nienawiść, wielki skarb? Wydaje się, że okrutny demiurg plącze ludzkie losy. Kto jeszcze padnie ofiarą jego knowań? Czy powstrzyma go podstarości Jacek Zaremba, uznany tropiciel złoczyńców? Nikt nie jest tym, kim się wydaje – każdy może być myśliwym albo zwierzyną…

  1. „Wampir z M-3” Andrzej Pilipiuk

„Wampir z M-3” Andrzej Pilipiuk
„Wampir z M-3” Andrzej Pilipiuk

A więc twierdzicie Obywatelu, że wampiry istnieją? Niby kraj socjalistyczny, ateizm w modzie, a tu taka wtopa. I jak tu się krzyżem odwijać? Jak wodą, tfu, święconą chlapać? A czosnek tylko granulowany i z importu z bratniej Czechosłowacji! Być wampirem w PRL to nie przelewki. W społeczeństwie bezklasowym trudno tytułować się hrabią. Płaszcz i smoking nosi albo kelner, albo iluzjonista, a krew obywateli Rzeczpospolitej Ludowej ma posmak deficytu i reglamentacji.

  1. „Mumia świętego Piotra” - Marek Ławrynowicz

„Mumia świętego Piotra” - Marek Ławrynowicz
„Mumia świętego Piotra” - Marek Ławrynowicz

Druga wojna światowa. Trzecia Rzesza konsekwentnie realizuje plan podboju Europy, ale kolejne klęski w starciach z Armią Czerwoną oddalają tę wizję. Nazistowska machina wojenna wbrew wszelkiej logice odbija się od wrót kolejnych sowieckich miast, tak jakby wróg korzystał z jakiejś tajemnej pomocy. Tymczasem w sercu Europy trwa masowa zagłada Żydów. Jeden z nich, Jakub Abramowicz Henefeld, profesor Akademii Medycznej w Moskwie, obmyśla sposób na ocalenie siebie i swoich synów - posiada sekretną wiedzę na temat pewnej mumii, dzięki której Hitler spełni każde jego żądanie.

  1. „Spokojnie, to nie inwazja” - Anna Helena Kubiak

„Spokojnie, to nie inwazja” - Anna Helena Kubiak
„Spokojnie, to nie inwazja” - Anna Helena Kubiak

Nie było to łatwe. A to, co działo się później, zmusiłoby niejednego poszukiwacza przygód do wycofania się na z góry upatrzony wygodny fotel. Wystarczyła jednak odrobina uporu, szczypta szczęścia i nieco irytująco pozytywnego myślenia, żeby dokonać niemożliwego. W wyprawie bierze też udział przyjazny asystent Steve, który chyba wolałby być w zupełnie innym miejscu, innym czasie i innym towarzystwie. Niestety, nie ma zbyt wiele do powiedzenia, odkąd funkcję kapitana statku ratunkowego Zenith-6 objęła leciwa amatorka wysokoprocentowych trunków.

  1. „Słowo i miecz” – Witold Jabłoński

„Słowo i miecz” – Witold Jabłoński
„Słowo i miecz” – Witold Jabłoński

"Słowo i miecz" to powieść dziejąca się w XI wieku, w czasach pierwszych Piastów. Wkraczające na nasze ziemie chrześcijaństwo zmaga się z wciąż jeszcze niepokonanym żywiołem pogańskim. Skrzywdzona przez Bolesława Chrobrego dziedziczka książąt mazowieckich rodzi bękarta Miecława i wychowuje go na mściciela. Za sprawą rodzimych bogów i demonów nadchodzą Czasy Zamętu: trzej synowie Chrobrego giną w niezwykłych okolicznościach, buntują się możni, a lud pali kościoły i morduje znienawidzonych misjonarzy.

  1. „Jedna przegrana bitwa” – Marcin Wolski

„Jedna przegrana bitwa” – Marcin Wolski
„Jedna przegrana bitwa” – Marcin Wolski

Jest 1968 rok. Warszawa jest stolicą Polskiej Socjalistycznej Republiki, wchodzącej w skład Eurosocu - Europejskiego Związku Socjalistycznych Republik. Cała Europa jest podbita przez komunistów. W takim właśnie świecie żyje Marcin Wolak, student na Uniwersytecie im. Feliksa Dzierżyńskiego w Warszawie. Pochodzący z uprzywilejowanej rodziny, szczerze wierzy w idee komunizmu. Jego poglądy zmieniają się jednak diametralnie, gdy otrzymuje zapiski prowadzone przez swego ojca - człowieka, którego nigdy bliżej nie poznał.

  1. „Kopuła” – Paweł Jakubowski

„Kopuła” – Paweł Jakubowski
„Kopuła” – Paweł Jakubowski

Autor ukazuje rzeczywistość po kataklizmie do jakiego doszło na Ziemi. Jego konsekwencją jest skażenie środowiska, tak duże, iż uniemożliwia ono życie na powierzchni. Ci nieliczni, których kataklizm oszczędził, zamieszkują więc w podziemnych miastach-kopułach. W jednym z nich sześciu członków sprawującej władzę partii spotyka się na posiedzeniu, podczas którego próbują zaradzić wielu problemom. Między innymi ustalić w jaki sposób zneutralizować Dyrektoriat - enigmatyczną, złowrogą organizację, wywołującą strach wśród ocalonych.

  1. „Jeden z możliwych światów” – Marcin Dolecki

„Jeden z możliwych światów” – Marcin Dolecki
„Jeden z możliwych światów” – Marcin Dolecki

Filip jest inteligentnym dwudziestolatkiem, żyjącym w państwie rządzonym przez despotycznego cesarza. Pewnego wieczoru chłopak spotyka pod swoim domem nieznajomą dziewczynę. Zbieg okoliczności sprawia, że proponuje jej nocleg. Nad ranem Filip słyszy pukanie do drzwi. Tajemniczy mężczyzna doradza mu natychmiastową ucieczkę. Tak zaczyna się niezwykła podróż w czasie i przestrzeni: do rozpadającego się cesarstwa rzymskiego, XVII-wiecznego Amsterdamu oraz średniowiecznej indyjskiej dżungli.

  1. „Cienioryt” - Krzysztof Piskorski

„Cienioryt” - Krzysztof Piskorski
„Cienioryt” - Krzysztof Piskorski

Urok siedemnastowiecznych zaułków, nonszalancja oraz tempo opowieści spod znaku płaszcza i szpady, tajemnice rodem z książek Arturo Pereza-Reverte oraz odrobina magii tak charakterystyczna dla literatury iberoamerykańskiej. (…) W portowym mieście południa, Serivie, każdy cień jest oknem do groźnej i niezbadanej cieńprzestrzeni, w której tunele ryją adepci tajemnych sztuk. Sześciu grandów walczy o wpływy trucizną, zdradą i stalą, małoletni król z trudem trzyma się przy władzy, a inkwizycja rośnie w siłę.

  1. „Morza Wszeteczne” – Marcin Mortka

„Morza Wszeteczne” – Marcin Mortka
„Morza Wszeteczne” – Marcin Mortka

Historie o piratach często zaczynają się w ten sam sposób: kapitan wskutek wyczerpującej walki traci swój statek oraz większość załogi. Zostają tylko ci najwierniejsi. Zaraz, zaraz - czy aby na pewno najwierniejsi, a nie ci mniej zaradni, którzy nie mieli pomysłu, aby zrobić ze sobą coś lepszego? To okazuje się zwykle w toku dalszych przygód. Kapitan Roland niby znalazł się w podobnej sytuacji, ale jednak nie do końca. Bo czy każda banda piratów, tak jak ta grasująca po Morzach Wszetecznych, rekrutuje się spośród goblinów, półgoblinów, satyrów oraz szamanów, a w dodatku wszystkich tak zaciekłych, bezlitosnych, dzikich i zgoła nie najmądrzejszych?

Pamiętajcie, że powyższa lista to tylko propozycje. Możecie coś z niej wybrać, ale równie dobrze możecie zgłaszać i uzasadniać własne pomysły. Głosujemy w komentarzach do 31 grudnia!

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)