D‑Link Omna 180 HD: pierwsza na świecie kamera dla Apple HomeKit

D-Link Omna 180 HD: pierwsza na świecie kamera dla Apple HomeKit
Jarosław Balcerzak

20.02.2017 06:53, aktual.: 10.03.2022 08:34

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Ekosystem Apple już wkrótce skorzysta z dedykowanej kamery monitorowania wnętrz. D-Link zapewnił jej m.in. niezwykle szerokie kąty widzenia w rozdzielczości 1080p. Jakie technologie i rozwiązania trafiły do kompaktowej Omna 180 HD?

Eleganckie wzornictwo i niewielkie rozmiary

Kamery do stosowania wewnątrz pomieszczeń posiada już każdy liczący się producent, część z urządzeń doczekała się zresztą kolejnych generacji i rewizji. Nie dziwi również ich integracja z hubami inteligentnych domów, choć dotąd był to wybór głównie między systemami Google i Amazona. Nadeszła jednak kolej także na HomeKit od Apple i kamerę stworzoną dla niego przez D-Linka.

Omna 180 HD otrzymała cylindryczny kształt i prestiżowy design. Dominuje srebrne aluminium, ustępując miejsca wyłącznie poziomemu paskowi z czarnego tworzywa, na który trafił m.in. obiektyw. Na pochwałę zasługują wymiary: średnica to jedynie 5,8 cm, a z wysokością 13,2 cm Omna jest wyraźnie niższa od np. iPhona 7 Plus. Waga wynosi skromne 232 gramów.

Nagrania trafiają na kartę microSD (do 128 GB), umieszczaną w czytniku w podstawie. Zasilanie zapewnia natomiast dołączony zasilacz (5V, 2A), podłączany do portu microUSB w tylnej części obudowy.

Obraz

Powiadomienia na smartfonie lub smartwatchu

Większość podobnych kamer rejestruje wideo w zakresie maksymalnie 120°, tymczasem nowość D-Linka oferuje 180° w rozdzielczości FullHD. Umieszczone przy obiektywie i emitujące podczerwień diody LED pozwalają na nagrywanie także w ciemności, zapewniając widoczność na odległość 5 metrów. Dwukierunkową komunikację umożliwia wbudowany mikrofon oraz głośnik.

Zdalna obsługa i konfiguracja kamery jest możliwa z poziomu iPhone’a lub iPada, korzystającego z systemu iOS 10.1 lub nowszego. Podstawowy poziom kontroli zapewnia już aplikacja Home, a pełną funkcjonalność wnosi dedykowane oprogramowanie Omna. Znalazły się w nim takie ustawienia jak upgrade firmware’u czy wybór stref które kamera ma monitorować.

Po wykryciu ruchu Omna przesyła na iPhona, iPada lub Apple Watch powiadomienie w aplikacji Home, korzystając przy tym z szyfrowania i autoryzacji. Na otrzymane z kamery zdjęcia użytkownik może zareagować rozpoczęciem nagrywania, dwukierunkowej komunikacji głosowej lub uruchomieniem innego inteligentnego urządzenia w domu, np. alarmu.

Obraz

Bezpieczeństwo wg D-Linka i Apple

Omna 180 HD prezentuje się interesująco i rzeczywiście nie ustępuje technologicznie kamerom dla innych systemów inteligentnego domu. Wątpliwości może wzbudzać jedynie milczenie D-Linka i Apple nt. przesyłania nagrań do chmury – sytuacja w której trafiać one będą wyłącznie na kartę pamięci może dla części użytkowników okazać się nie do przyjęcia.

Najsilniejszą stroną kamery pozostaje wysoka jakość nagrań, zapewniana przez zaawansowaną optykę i dynamiczne strumieniowanie wideo. Najwyższy poziom wykonania przełożył się oczywiście na cenę, która w Polsce wynosi 969 zł. Dostawy za granicą rozpoczną się już za kilka dni, natomiast na naszym rynku za 2-3 tygodnie.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)