Dane z Blu‑Raya zmieszczone na milimetrowym kawałku szkła

Naukowcy z Uniwersytetu Southampton opracowali metodę zakrzywiania światła przechodzącego przez kawałek szkła tak, że można przechowywać w nim 50 GB danych. Ta nowa technologia może zrewolucjonizować współczesny sposób przechowywania danych.

Dane z Blu-Raya zmieszczone na milimetrowym kawałku szkła
Grzegorz Nowak

Naukowcy z Uniwersytetu Southampton opracowali metodę zakrzywiania światła przechodzącego przez kawałek szkła tak, że można przechowywać w nim 50 GB danych. Ta nowa technologia może zrewolucjonizować współczesny sposób przechowywania danych.

W niewielkim kawałku szkła dzięki zjawisku całkowitego wewnętrznego odbicia (wykorzystywanego np. we światłowodach) można zapisywać i odczytywać duże ilości danych. Opracowany przez brytyjskich naukowców proces wykorzystuje malutkie kropki zwane voxelami, wyryte w strukturze czystego kwarcowego szkła. Załamują one światło, przechowując w ten sposób informacje. Dane mogą zostać usunięte i jeszcze raz zapisane dzięki ponownemu ułożeniu voxeli za pomocą lasera.

Szkło ma znacznie więcej zalet niż inne nośniki danych. Przede wszystkim może wytrzymać temperaturę prawie 1000 stopni Celsjusza, a informacje "wyryte" są wewnątrz szkła, więc nie ma obawy, że w krótkim czasie nośnik znacząco się zniszczy. Jak mówi jeden z naukowców, Martynas Beresna:

Opracowaliśmy rodzaj pamięci, który może przechowywać dane na kawałku szkła bez końca. Te technologia może się okazać niezwykle stabilną i bezpieczną formą dla przenośnej pamięci. Mogłaby się stać niezwykle przydatna dla organizacji posiadających duże archiwa. Obecnie firmy muszą robić kopie zapasowe swoich archiwów co 5-10 lat, ponieważ dyski twarde mają relatywnie niską żywotność.

Inne możliwości wykorzystania tego wynalazku to np. tańsze tworzenie obrazowania medycznego, precyzyjna manipulacja obiektami wielkości atomu oraz tworzenie obrazów o rozdzielczości daleko wykraczającej poza nasze wyobrażenia. Wygląda na to, że wizje przyszłości, w których dane zapisywane są na kryształach, nie były wcale takie wydumane.

Obraz

Źródło: gizmodo.com

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.