Darmowe bilety. Hakerzy atakują miejską infrastrukturę komunikacyjną

Co się stanie, gdy cyberprzestępcy zaatakują sieć dystrybucji biletów metra? Okazuje się, że ofiarą ransomware mogą paść nie tylko nasze komputery czy smartfony, a efekt ataku może być dla pasażerów zaskakujący.

Darmowe bilety. Hakerzy atakują miejską infrastrukturę komunikacyjną
Łukasz Michalik

Szyfrowanie danych

Gdy marketingowcy wymyślają kolejne „święta”, których jedynym celem jest wyczyszczenie magazynów przed bożonarodzeniowym zakupowym szaleństwem, cyberprzestępcy fundują ludziom prawdziwy cyber poniedziałek (to nic, że w sobotę!)

Doświadczyli tego mieszkańcy San Francisco, którzy w czasie weekendu mieli zamiar kupić bilet do metra. Na wszystkich automatach, a także terminalach obsługi i komputerach służących do administrowania siecią sprzedaży pojawił się bowiem komunikat o ataku i zaszyfrowaniu danych.

Jeśli kojarzycie to z objawami ataku ransomware, to macie rację. Odpowiedzialni za atak cyberprzestępcy domagali się okupu w postaci 100 bitcoinów, co stanowi przy obecnym kursie równowartość nieco ponad 70 tys. dolarów.

Obraz

Prawdziwy cyber poniedziałek

Okazało się, że część miejskiej infrastruktury, odpowiedzialnej za dystrybucję biletów, padła ofiarą dość typowego ataku. Co więcej, jak wynika z oświadczenia stojących za atakiem cyberprzestępców, miasto nie było specjalnie wybranym celem – padło ofiarą przez przypadek, na skutek automatycznego infekowania podatnych na atak komputerów.

Gdzie w tym miejsce na „cyber poniedziałek”? Okazała się nim reakcja władz: gdy kanał sprzedaży biletów został zablokowany postanowiono, że pasażerowie będą mieli w tym dniu możliwość jazdy bez biletu.

Internet rzeczy: nowe zagrożenia

Obraz

Radość z darmowych przejazdów nie powinna jednak przysłaniać szerszego problemu. Nie chodzi nawet o iluzję „darmowej” podróży, bo straty przewoźnika w taki czy inni sposób i tak pokryją pasażerowie. Sądzę, że sednem jest pokazanie nam, że zagrożenia cyberprzestępczością, do niedawna kojarzone jedynie z tradycyjnie rozumianymi komputerami czy telefonami, zaczynają dotyczyć wszystkiego, co nas otacza.

Zmierzając w stronę internetu rzeczy nawet nie zauważamy że – o ile nasze komputery są zazwyczaj jako tako zabezpieczone – to otaczają nas inne, podatne na ataki przedmioty, od routerów, poprzez telewizory, po lodówki i inteligentne oświetlenie i automaty biletowe. I celny, nawet nie do końca zamierzony atak może mieć następstwa znacznie poważniejsze, niż – jak dotychczas – utrata lub chwilowa niedostępność ważnych danych.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.