DARPA wyhodowała "sztuczną" krew

Wygląda na to, że zbliża kolejny medyczny przełom. Uczonym pracującym dla DARPA udało się wyhodować 20 jednostek krwi grupy 0 z jednej jednostki krwi pępowinowej.

DARPA wyhodowała "sztuczną" krew
Marek Maruszczak

Wygląda na to, że zbliża kolejny medyczny przełom. Uczonym pracującym dla DARPA udało się wyhodować 20 jednostek krwi grupy 0 z jednej jednostki krwi pępowinowej.

Metoda przekształcania krwi pępowinowej jest znana od lat. Jednak problemem jak dotąd było przygotowanie odpowiednich ilości krwi.

Arteriocyte – firma zajmująca się badaniami na zlecenie DARPA, twierdzi, że udało jej się rozwiązać ten problem. W ich wykonaniu proces wytwarzania uniwersalnej krwi grupy 0 zajmuje jedynie 3 dni. W tym czasie można dwudziestokrotnie pomnożyć posiadane zapasy krwi, co ma olbrzymie znaczenie nie tylko w cywilnej medycynie, ale przede wszystkim na polu bitwy.

Choć nas interesują głównie cywilne zastosowania wynalazku, to program badawczy został zainicjowany już dwa lata temu właśnie dla celów militarnych. Od tego czasu projekt został prawie ukończony, a krew oczekuje na zatwierdzenie przez Amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków (FDA).

Jeżeli FDA potwierdzi nieszkodliwość i przydatność genetycznie zmodyfikowanej krwi, stacje krwiodawstwa mogą przestać być potrzebne. Oczywiście jak zwykle w takim przypadku pojawiają się wątpliwości dotyczące długofalowych skutków stosowania genetycznie modyfikowanych produktów. W przypadku krwi ryzyko wydaje się szczególnie duże.

Poza potencjalnym ryzykiem istnieje jeszcze jeden problem. Otrzymanie jednostki krwi metodą stosowaną przez Arteriocyte kosztuje aż 5 000 dolarów. Pentagon twierdzi, że przedsięwzięcie będzie opłacalne jeżeli cena spadnie poniżej 1000 dolarów za jednostkę. Ciężko wycenić ludzkie życie, ale jeżeli sztuczna krew ma wejść do masowej produkcji wygląda na to, że nie da się tego uniknąć.

Źródło: WiredDvice

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.