Dla początkujących: Jak korzystać z klienta FTP?

Co to jest FTP i jak z niego korzystać? Jeśli któregoś dnia usłyszycie przerażające zdanie? A teraz wrzuć mi te pliki na mój serwer FTP!" to nie bójcie się. Z naszym poradnikiem, poradzicie sobie z tym. Pokarzemy jak korzystać z klienta FTP, jak połączyć się z serwerem FTP, a nawet jak założyć swoje darmowe konto FTP.

Dla początkujących: Jak korzystać z klienta FTP?
Mateusz Gołąb

08.12.2008 | aktual.: 21.02.2020 14:52

Co to jest serwer

Serwer to system oprogramowania biorący udział w udostępnianiu zasobów. Przykładami owych zasobów mogą być pliki, bazy danych, łącza internetowe oraz urządzenia preferencyjne jak drukarki i skanery. Serwerem może być zwykły komputer osobisty, jednak aby w pełni wykorzystać jego możliwości, powinna to być specjalna maszyna przeznaczona do tej roli.

Co to jest FTP?

FTP to klient pozwalający na wygodnie przesyłać lub ściągać duże pliki z internetu. Działa to na zasadzie klient/serwer, więc my musimy mieć program nazwany klientem FTP, a po drugiej stronie musi działać oprogramowanie zwane serwerem FTP - czyli oprogramowaniem umożliwiającym taki transfer plików. Na pierwszy rzut oka może to wyglądać na skomplikowaną sprawę, ale zapewniam Was - nie jest.

Jak praktycznie można skorzystać z FTP? Np. wysyłając pliki z własną stroną internetową na serwer, wygodnie przesłać dużą ilość zdjęć do internetowego laboratorium fotograficznego, czy nawet większy plik znajomemu.

Zaczynamy więc - w celach testowych proponuję założyć konto na jednym z zupełnie darmowych serwerów - poszukajcie z google, a jeśli Wam się nie chce, możecie skorzystać z CBA.PL.

  • cba.pl, jako nazwa serwera (Serwer)
  • admin@wasza_nazwa.cba.pl (Nazwa użytkownka)
  • hasło takie jak wpisywaliście w formularzu (Hasło)

Wpiszcie je w odpowiednie pola i wybierzcie Szybkie łączenie.

[*]Teraz możecie robić z waszym serwerem co chcecie - np. wrzucić zrobioną przez Was stronę (plik index.html musi wylądować w głównym katalogu serwera, żeby strona była widoczna). Transfer plików widoczny jest w dolnym okienku FileZilli.

[*]Przesyłanie plików jest proste - wystarczy złapać i przeciągnąć plik lub kilka zaznaczoncy plików z jednego okienka, do drugiego. Możecie wysłać pliki na serwer przeciągając pliki z lewego okna (Adres lokalny) do prawego (Serwer). Możecie też ściągnąć pliki na dysk, przeciągając je z prawego okna, do lewego.

[*]Możecie przesyłać pojedyncze pliki, a także po kilka - wykorzystajcie wtedy klawisz Ctrl, jeśli będziecie go trzymać i klikać lewym klawiszem na plikach, będziecie je zaznaczać.

[*]Jeśli wolicie, możecie przeciągać pliki i foldery prosto z pulpitu - także w obie strony.

[*]Pamiętajcie, że serwer FTP działa wolniej niż wasz dysk, dlatego czasami trzeba poczekać na wyświetlenie się listy plików. O tym, że wyświetlone pliki są tymi właściwymi informuje komunikat (w oknie komunikatów) Listowanie katalogów zakończono pomyślnie. W tym samym okienku przeczytacie także o tym, że program odłączył się od serwera (jeśli długo nic nie robiliście) albo o ewentualnych błędach podczas przesyłania plików.

[/olist]

Mam nadzieję, że od teraz jeśli ktoś poprosi Was o ściągnięcie lub wysłanie pliku na serwer FTP, to będziecie już wiedzieli. Powodzenia!

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.