Do czego służy tajemniczy otwór przy wlewie paliwa?

Jeden z czytelników serwisu autokult.pl zwrócił uwagę na niewielki otwór znajdujący się w pobliżu wlewu paliwa i obawiał się, że może on umożliwić przedostawanie się wody do zbiornika paliwa. Jaka jest funkcja tego elementu?

Otwór przy wlewie paliwa
Otwór przy wlewie paliwa
Źródło zdjęć: © WP | Autokult.pl

01.07.2024 13:54

Ostatnio z serwisem autokult.pl skontaktował się pan Mariusz, który od kilku miesięcy korzystał z audi. Był zaniepokojony, gdyż jego żona wróciła autem na "głębokiej rezerwie" i komputer pokładowy wskazywał brak paliwa. Pan Mariusz, nie chcąc ryzykować podróży do stacji benzynowej z tak niskim poziomem paliwa, postanowił dolać benzynę z kanistra przeznaczonego do kosiarki.

Podczas deszczu całą operację musiał przeprowadzić na niezadaszonym podjeździe. Klapka wlewu paliwa przez chwilę była otwarta, zanim pan Mariusz przyniósł kanister. W trakcie dolewania paliwa zauważył mały okrągły otwór pod wlewem, do którego spływała woda. Natychmiast go wytarł, zamknął klapkę i napisał do redakcji autokult.pl.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

"Mam nowoczesny samochód i wiem, jak wrażliwe są te silniki. Obawiam się, że nawet kilka kropel wody może coś uszkodzić. Mam nadzieję, że te kilka kropel, które mogły tam wpaść, nie zrobią szkody. Nie chciałem pytać w serwisie, bo trochę się wstydzę, więc piszę do pana. Mam nadzieję, że nic się nie stało, ale ciekawi mnie, co to za otwór. Jeśli pan nie odpowie, to zapytam podczas najbliższego przeglądu" — napisał czytelnik.

Tajemniczy otwór przy wlewie. Do czego właściwie służy?

W internecie można znaleźć różne, często niewłaściwe opinie, że otwór ten pełni funkcję odpowietrzenia zbiornika. To jednak nie jest poprawna interpretacja. W czym więc leży sekret otworu przy wlewie?

Najczęściej pytania o ten element pojawiają się w kontekście samochodów należących do Grupy Volkswagena, ze względu na ich dużą popularność na naszym rynku. Polacy często wybierają volkswageny, audi, skody i seaty.

Adam Lehnort z ProfiAuto Serwis wyjaśnia, że tajemniczy otwór przy wlewie paliwa służy jako odpływ. Jego głównym zadaniem jest odprowadzanie wody, aby nie gromadziła się ona przy wlewie. W niektórych samochodach korek wlewu paliwa nie jest całkowicie szczelny i jedynie zatrzaskuje się na miejscu, co umożliwia wodzie przedostanie się do zbiornika. Dlatego właśnie ten otwór jest istotny. Ponadto, nadmiar paliwa w czasie tankowania również może być odprowadzany przez ten otwór, co pomaga zapobiegać uszkodzeniu lakieru.

Zazwyczaj kanalik odpływowy prowadzi do nadkola, skąd może zostać odprowadzony nadmiar paliwa lub woda. Ważne jest, aby od czasu do czasu oczyścić ten otwór, gdyż oprócz płynów zbiera się tam kurz, który w połączeniu z wodą i paliwem może zmienić się w lepką masę.

Dlatego, jeśli zauważysz otwór przy wlewie paliwa, nie ma powodów do paniki. Jego obecność zapewnia, że nadmiar paliwa lub wody będzie mógł być swobodnie odprowadzony, bez ryzyka dla twojego samochodu.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.