Do czego służy ten przerażający robot? [wideo]

Na zdjęciu widzicie dość realistycznego robota, jednak podobieństwo do człowieka i sztuczny wyraz twarzy, sprawiają, że jest w nim coś niepokojącego. Jak myślicie - do czego może służyć? Podpowiem tylko, że jego konstruktorami są japońscy naukowcy.

Do czego służy ten przerażający robot? [wideo]
Grzegorz Nowak

02.07.2011 11:45

Na zdjęciu widzicie dość realistycznego robota, jednak podobieństwo do człowieka i sztuczny wyraz twarzy, sprawiają, że jest w nim coś niepokojącego. Jak myślicie - do czego może służyć? Podpowiem tylko, że jego konstruktorami są japońscy naukowcy.

Spokojnie - to nie żadna, wymyślna seks-zabawka Japończyków. Tym razem dziwaczna maszyna ma być narzędziem do kształcenia kolejnych pokoleń dentystów. Sztuczna pani szeroko otwierająca usta ma pomóc w nauce stomatologicznego fachu, a jej wygląd zbliżony do ludzkiego ma sprawić, że studenci będą się czuli jakby mieli do czynienia z prawdziwym pacjentem.

Naukowcy z Showa University postarali się stworzyć robota, który będzie jak najbardziej realistyczny. Hanako potrafi kaszleć, krztusić się, kichać, ruszać językiem a nawet odczuwać ból szczęki. Realistyczny wygląd robot zawdzięcza firmie Orient Industries zajmującej się produkcją gumowych lalek.

Takie odwzorowanie reakcji pacjenta w czasie zabiegu dentystycznego ma pomóc studentom w nauce. Dzięki temu łatwiej im będzie postępować z prawdziwym człowiekiem, mając na uwadze to, że najmniejszy błąd może zaszkodzić zdrowiu osoby siedzącej na fotelu. Co nie zmienia faktu, że robot wygląda trochę niepokojąco.

Prezentację Hanako możecie obejrzeć poniższym filmiku.

Ultra-realistic Dental Training Android Robot - Showa Hanako 2 #DigInfo

Źródło: popsci.com

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.