Dobry monitor do domu. Jak go wybrać i czym się kierować?
Monitor to nieodłączna część komputera, a coraz częściej wybierają go też użytkownicy laptopów, potrzebujący dodatkowego miejsca roboczego. I chociaż wybór monitora wydaje się prosty: dobieramy przekątną ekranu do naszych potrzeb i powierzchni, jaką dysponujemy na biurku i gotowe. Tymczasem powinniśmy zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii, zanim zdecydujemy się na wybór konkretnego modelu. Czym powinien charakteryzować się monitor do domu, na którym będziemy i pracować, i okazjonalnie oglądać filmy?
Monitor uniwersalny nie istnieje
Jeśli szukasz monitora, który sprawdzi się w każdych warunkach…przestań szukać. Mitem jest istnienie monitorów, które z jednej strony posłużą grafikowi do jego pracy, z drugiej będą idealne dla fana gier, a z trzeciej sprawdzą się do wieczornego oglądania filmów.
To prawda, jeśli komputera używasz do pracy, która nie wymaga od Ciebie zauważania chociażby niuansów pomiędzy poszczególnymi barwami, a monitor ma przede wszystkim poprawnie wyświetlać obraz – masz szeroki wybór. W wielu sytuacjach jednak niezbędne jest dobranie odpowiedniego modelu do zastosowań, w których najczęściej będzie pomocny.
Jeśli przeraża Cię tak szeroki wybór monitorów – niesłusznie. Dzięki temu, po określeniu swoich potrzeb i wyeliminowaniu niepotrzebnych zastosowań, będziesz mógł dobrać idealny model dla siebie. I przy okazji zaoszczędzić na funkcjach, z których nie będziesz korzystać.
Monitor do domu: praca vs. filmy
Jaki powinien być monitor do domowego użytku? Wszystko zależy od jego najczęstszych zastosowań. Jeżeli z monitora będziesz korzystać, aby przeglądać internet lub nawet pisać artykuły, model z podstawową specyfikacją będzie wystarczający.
Jeśli z kolei wybierasz monitor, na którym będziesz chciał oglądać filmy lub seriale, zwróć szczególną uwagę na częstotliwość odświeżania. To nic innego jak liczba obrazów wyświetlanych na ekranie w ciągu 1 sekundy. Minimalna częstotliwość, jaką powinno się wybierać, to 50 Hz – długotrwałe wpatrywanie się w telewizor posiadający niższą wartość może wywołać ból głowy. Z kolei kinomanów zadowoli nieco wyższa częstotliwość, co najmniej 75 Hz (posiadają ją np. polecane monitory Dell). Warto też pomyśleć o większej przekątnej wyświetlacza, by móc wygodnie oglądać film, nie siedząc blisko ekranu.
Jaki monitor wybrać?
Na jakie parametry monitora powinno się zwrócić uwagę?
- Rozdzielczość
Rozdzielczość ekranu to parametr, który w największym stopniu wpływa na jakość wyświetlanego obrazu. Obecnie standardem są ekrany o rozdzielczości Full HD (czyli 1920 na 1080 px), które gwarantują świetną widoczność detali, zarówno podczas oglądania filmu, jak i przeglądania zdjęć. Jest to zdecydowanie wystarczająca rozdzielczość do domowego użytku. Przykładem takiego monitora jest Acer 24.5” KG251QD z matową, idealną do pracy, matrycą.
- Format
Wbrew pozorom proporcje ekranu nie zależą tylko od naszego widzimisię. Oczywiście wybór samej przekątnej wyświetlacza może wynikać z tego, ile posiadamy miejsca na biurku i jak dużego modelu potrzebujemy. Natomiast z formatu ekranu ma wpływ na to, jak dużą przestrzeń do pracy czy przeglądania internetu zyskamy. Najbardziej uniwersalnym wyborem będzie ekran 16:9 lub 16:10, który świetnie sprawdzi się podczas pracy w domu czy surfowania po sieci. Wynika to z interfejsów przeglądarek i witryn internetowych, które skalując się do panoramicznego formatu, wyglądają naturalnie i przejrzyście.
- Powłoka
Wybierając monitor do domu warto przyjrzeć się również rodzajowi powłoki. Jeżeli komputer będzie stał w pobliżu okna, konieczna będzie powłoka matowa, która nie będzie odbijać światła tak jak błyszcząca i pozwoli na pracę nawet w słoneczny dzień. Błyszczące ekrany lepiej sprawdzają się wtedy, gdy zależy nam na uzyskaniu maksymalnie nasyconych kolorów, co chwalą sobie m.in. fotografowie.
Zastanawiasz się, jaki model monitora sprawdzi się najlepiej w Twoim przypadku? Zobacz polecane monitory na Neo24.pl.