Domowe frytownice: urządzenia, w których zrobisz najlepsze frytki

Nie musicie chodzić po restauracjach i fast foodach, żeby najeść się frytek. Pyszne frytki równie dobrze możecie zrobić we własnym domu. I nawet jeśli dotąd nie przepadaliście za frytkami, po zakupie frytownicy zmienicie zdanie. Tylko jaką frytownicę kupić? Odpowiedzi i wyjątkowe modele znajdziecie poniżej.

Domowe frytki z własnej frytownicy smakują najlepiej
Domowe frytki z własnej frytownicy smakują najlepiej
Źródło zdjęć: © istockphoto.com/mashiro2004
Tomasz Karkuć

28.08.2017 | aktual.: 09.03.2022 10:57

Na początku rozwiążmy zagadkę. Frytownica czy frytkownica – jak właściwie nazywa się to małe AGD do robienia frytek? Frytkownica to bardziej sprzęt służący do krojenia ziemniaków w charakterystyczne słupki, które dopiero po usmażeniu stają się frytkami. Natomiast samo smażenie frytek odbywa się już we frytownicy, którą często błędnie nazywa się frytkownicą.

Jeśli dotąd kojarzyliście tylko frytownice gastronomiczne, czyli wielkie urządzenia do smażenia dużej ilości frytek, w jakie wyposażone są kuchnie barów i restauracji, to bez obaw – domowe frytownice nie mają z nimi wiele wspólnego. Typowa frytownica do domu to AGD mniejsze od kuchenki mikrofalowej, które bez problemu zmieścicie w swojej kuchni. W domowej frytownicy przygotujecie maksymalnie kilka porcji frytek – w sam raz, by najadła się cała rodzina.

Szukacie idealnej frytownicy do domu? Właśnie taki jest ten model – swoją drogą to bardzo solidny sprzęt:

Rodzaje frytownic domowych

Mimo że domowe frytownice to w gruncie rzeczy proste urządzenia, w sklepach znajdziecie dwa typy tych frytownic, czyli:

  • frytownice tradycyjne;
  • frytownice beztłuszczowe (nazywane też niskotłuszczowymi).

Jaką frytownicę wybrać? Jeśli niska cena ma dla was znaczenie, a przy tym chcecie kupić wszechstronny sprzęt, lepiej wybierzcie tradycyjną frytownicę. We frytownicy tradycyjnej przygotujecie nie tylko frytki, ale również ryby, krewetki czy pączki – wszystko dzięki pojemnej misie na olej, która umożliwia smażenie na głębokim tłuszczu. Ceny frytownic tradycyjnych zaczynają się od 100 zł, ale warto kupić odrobinę lepszy, droższy sprzęt.

Jeśli tradycyjna frytownica jest właśnie tym, czego potrzebujecie, to polecamy wam ten model:

Wśród was na pewno są również tacy, którzy chcą się zdrowo odżywiać, ale mają czasem ochotę na jedzenie kojarzące się z fast foodem. W takim wypadku wybierzcie frytownicę beztłuszczową – jej nazwa jest trochę myląca, bo nawet w takim urządzeniu nie zrobicie frytek bez użycia oleju.

Do usmażenia frytek w domowej frytownicy beztłuszczowej będziecie potrzebować jedynie odrobiny oleju – producenci frytownic chwalą się, że wystarczy raptem łyżka. Jak to możliwe? Wszystko dzięki specjalnemu systemowi obiegu powietrza, dzięki któremu frytownice beztłuszczowe skutecznie wykorzystają nawet tak niewielką ilość oleju.

W tej frytownicy przygotujecie zdrowe frytki o znikomej zawartości tłuszczu:

Niektóre osoby narzekają na smak frytek zrobionych we frytownicy beztłuszczowej, jednak tak naprawdę wszystko jest kwestią gustu. Jedynym oczywistym minusem bezolejowych frytownic domowych jest ich cena – zdecydowanie wyższa niż w przypadku tradycyjnych frytownic.

Domowe frytownice – na co zwrócić uwagę?

Przy zakupie frytownicy do domu sugerujcie się nie tylko rodzajem i ceną urządzenia, ale też jego parametrami. Dla wielu z was najważniejsza będzie pewnie pojemność kosza frytownicy, od której zależy, ile frytek przygotujecie za jednym razem. Za duże kosze uważa się takie, w których zmieści się ponad kilogram pokrojonych ziemniaków – np. frytownice z koszem o pojemności 1,2 czy 1,3 kg są idealne dla 4-osobowych rodzin lub większych.

Dzięki tej frytownicy cała wasza rodzina naje się do syta:

Zwracajcie też uwagę na moc frytownicy domowej. Frytownice o dużej mocy to takie, które mają około 2000-watowy silnik. Takie urządzenie nie tylko błyskawicznie nagrzeje olej, dzięki czemu będzie gotowe do smażenia niedługo po włączeniu, ale również w szybkim tempie zrobi dla was frytki lub inny posiłek. Im większą frytownicę chcecie kupić (mamy na myśli rozmiar kosza i misy na olej), tym większa powinna być jej moc.

Ten model kuchennej frytownicy pozwoli wam usmażyć posiłek w ekspresowym tempie:

Zobacz także:

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.