Domowe sejfy - jaki wybrać?

Odpowiedź na pytanie, jaki kupić sejf domowy, zależy w dużym stopniu od naszych potrzeb. Tym, na co należy zwrócić uwagę podczas wyboru sejfu do domu, są na pewno wymiary, pojemność i rodzaj sejfu, a także typ zamka w drzwiczkach. Oto nasze rady.

Domowy sejf może sprawić, że będziemy spokojniejsi o swoje kosztowności i dokumenty
Domowy sejf może sprawić, że będziemy spokojniejsi o swoje kosztowności i dokumenty
Źródło zdjęć: © istockphoto.com/pashapixel
Tomasz Karkuć

Domowe sejfy – przeciwpożarowe czy antywłamaniowe?

Podstawową kwestią, jaką należy wziąć pod uwagę przy zakupie, jest przeznaczenie sejfu. Na rynku można zasadniczo wyróżnić dwa rodzaje sejfów domowych: sejfy domowe przeciwpożarowe i sejfy domowe antywłamaniowe. Sejf domowy przeciwpożarowy lepiej nadaje się do przechowywania segregatorów, płyt CD czy pendrive'ów, które zawierają ważne dla nas dokumenty. Rzeczy tego typu raczej rzadko są celem złodziei – zwykle bardziej zagraża im wybuch pożaru w domu czy w mieszkaniu.

Warto wspomnieć, że dobrej jakości domowe sejfy przeciwpożarowe zapewniają też dokumentom ochronę przed wodą, która może zalać nasz dom np. wskutek pęknięcia rury. Producenci sejfów domowych zazwyczaj podają informację, jak długo sejf domowy może wytrzymać napór wody. Odporność na zalanie sejfu domowego może wynosić nawet 24 godziny!

Jak zabezpiecza się ważne dane?

Drugim, bardziej popularnym typem sejfów domowych, są sejfy antywłamaniowe. Domowe sejfy antywłamaniowe, jak sama nazwa wskazuje, mają za zadanie chronić nasze przedmioty przed kradzieżą w przypadku włamania do domu. W związku z tym antywłamaniowy sejf domowy to idealne miejsce na przechowywanie biżuterii, pieniędzy czy dzieł sztuki. Taki sejf świetnie sprawdzi się też jako domowy sejf na broń.

Domowe sejfy – wymiary i waga

Wymiary sejfów domowych są bardzo zróżnicowane. Duże sejfy do domu to takie, których drzwiczki mogą mieć kształt kwadratu o wymiarach 50 na 50 centymetrów. Z kolei waga tego typu sejfów domowych może przekraczać nawet 40 kg – i to w przypadku, gdy sejf jest zupełnie pusty.

W sklepach są jednak do kupienia również takie sejfy, które spokojnie można zmieścić nawet w ciasnym mieszkaniu. Jeśli zależy nam na małym sejfie domowym, zwracajmy uwagę na jego kształt. Zwykle mniejsze sejfy do domu charakteryzują się tym, że są bardzo wąskie lub bardzo płaskie - ich wysokość może wynosić raptem kilkanaście centymetrów.

Kompaktowe sejfy domowe mogą być również lekkie, gdyż ich waga niekiedy wynosi około 10 kg, a nawet sporo mniej. Waga sejfu domowego ma znaczenie w sytuacji, gdy planujemy przeprowadzkę lub regularnie, co kilka lat, robimy gruntowny remont w swoim domu.

Domowe sejfy – pojemność

Wymiary sejfów domowych są oczywiście związane z ich pojemnością. Za pojemne sejfy domowe uważa się takie, których wnętrze ma objętość wynoszącą co najmniej 25 litrów. Z kolei naprawdę niewielkie sejfy domowe mogą mieć ledwie 3-litrową pojemność. Pojemność rzędu kilkunastu litrów to raczej przeciętna wartość w przypadku sejfów do mieszkań i domów.

Domowe sejfy – rodzaje zamków

Zamki do sejfów domowych dzielą się na dwie kategorie: zamki mechaniczne (kluczowe) i zamki elektroniczne.

Zamki na klucz to standard, który oferowany jest nawet w przypadku bardzo tanich sejfów domowych. Nie oznacza to jednak, że zamek mechaniczny do sejfu domowego jest zawsze gorszym rozwiązaniem niż zamek elektroniczny, gdyż wiele zależy od jakości wykonania takiego zamka.

Zamki elektroniczne do sejfów domowych są o tyle wygodniejsze, że nie trzeba otwierać ich kluczem, który przecież łatwo może dostać się w niepowołane ręce lub zostać zgubiony. Ponadto zamki elektroniczne posiadają wbudowaną pamięć, która umożliwia sprawdzenie, o której godzinie domowy sejf był ostatnio otwierany.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (3)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.