Dostarczy prąd do tysięcy domów. Druga największa elektrownia w Polsce

W czwartek 21 września oficjalnie otwarto jedną z największych farm fotowoltaicznych w Polsce – podaje portal Świat OZE. Obiekt powstał na terenie dawnej kopalni odkrywkowej węgla brunatnego w gminie Przykona pod Turkiem.

Farma fotowoltaiczna w gminie Przykona.
Farma fotowoltaiczna w gminie Przykona.
Źródło zdjęć: © Facebook
Norbert Garbarek

26.09.2023 19:01

Farma fotowoltaiczna Przykona jest drugim co do wielkości obiektem tego typu w Polsce. Pozwoli wygenerować wystarczająco dużo mocy, aby zasilić ponad 100 tys. gospodarstw domowych rocznie, a to za sprawą obecności niemal 308 tys. dwustronnych paneli fotowoltaicznych.

Ostatnio otwarta farma jest zdolna do zwiększenia mocy o dodatkowe 40 MW, dzięki czemu może stać się największym takim obiektem w Europie Środkowo-Wschodniej i jednym z największych w Europie – czytamy.

Farma fotowoltaiczna stanęła na terenie dawnej kopalni

"Elektownia fotowoltaiczna Przykona (...) położona jest na obszarze o powierzchni 270 ha, co odpowiada 375 boiskom do piłki nożnej" – podaje profil gminy Przykona na Facebooku. Oznacza to, że obiekt jest mniejszy tylko od elektrowni w pomorskim Zwartowie (o mocy 204 MW).

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Wielkopolski obiekt charakteryzuje się natomiast mocą na poziomie 200 MW i zdolnością do produkcji 220 GWh energii elektrycznej rocznie. Elektrownia Przykona pozwoli ograniczyć emisję CO2 do atmosfery o ponad 208 tys. ton każdego roku.

Jesteśmy więcej niż dumni, że możemy być częścią polskiej transformacji w kierunku produkcji czystej energii tutaj, w Przykonie. Nowa technologia umieszczona na nieczynnym terenie kopalni, dodatkowa infrastruktura i zaangażowanie firmy w nasze inicjatywy społeczne to korzyści dla naszego regionu.

Mirosław BroniszewskiWójt Przykony

Za inwestycję odpowiada firma EDP Renewables, która ma już w swoim portfolio podobny obiekt. W 2008 r. przedsiębiorstwo wybudowało Farmę Wiatrową Margonin o mocy 120 MW, będącą przez dekadę największym obiektem tego typu w Polsce. Firma EDP Renewables uczestniczyła też w licznych projektach wiatrowych w Wielkopolsce, ale też pierwszym w Polsce projekcie wykorzystującym ideę współdzielenia infrastruktury przyłączeniowej tzw. cable pooling (rozwiązanie zapewniające bezpieczeństwo i stabilność energetyczne).

Norbert Garbarek, dziennikarz Gadżetomanii

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.